Lidhu me ne

Aktualitet

Trump vs Biden/ 6 muaj nga zgjedhjet presidenciale, si duket gara (statistikat)

Donald Trump ka një epërsi të vogël në sondazhe ndaj Joe Biden në shtetet kritike, gjashtë muaj para se votuesit amerikanë të zgjedhin presidentin e tyre të ardhshëm më 5 nëntor.

Kjo shënon një përmbysje mahnitëse për Trump, i cili u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021 me një vlerësim të ulët rekord prej 29 përqind pasi një turmë mbështetësish të tij sulmuan Kapitolin më 6 janar në një përpjekje për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhje.

Më shumë votues të regjistruar tani e shohin presidencën e Biden si një dështim në krahasim me atë të Trump, sipas një sondazhi të fundit të CNN – 55 për qind e të anketuarve amerikanë thanë se presidenca e Trump ishte një sukses krahasuar me 39 për qind për Biden.

Vlerësimi i miratimit të Bidenit ka rënë me 19 pikë përqindjeje që nga fillimi i presidencës së tij, në 35 për qind në prill, sipas Peë Research.

Megjithatë, zgjedhjet e 2024 duket se janë një ndeshje jashtëzakonisht e ngushtë e garës së vitit 2020-ës, kur vetëm 43,000 vota nga 155 milionë të hedhura, dhanë fitoren për Biden.

Me gjashtë muaj deri në zgjedhje, do përpiqemi të shpjegojmë se ku qëndrojnë palët dhe si pritet rezultati në letër.

Çfarë thonë sondazhet tani?

Votimi kombëtar ka qenë i ngushtë. Trump dhe Biden janë të dy mbi 40 për qind, me Trump që tashmë ka një përparësi të hollë prej 0.8 pikë përqindjeje, shumë brenda kufijve të gabimit statistikor, sipas mesatareve të FiveThirtyEight.

Kandidati i pavarur Robert F Kennedy Jr ka qenë i anketuar me rreth 10 përqind mbështetje, megjithëse mbështetja për kandidatë të tillë priret të jetë më e lartë në sondazhet parazgjedhore sesa në zgjedhje.

Por zgjedhjet presidenciale në SHBA nuk vendosen nga një votim kombëtar. Përkundrazi, ato vendosen nga konkurset, fituesi i merr të gjitha në 50 shtetet, të cilat i dërgojnë zgjedhësit në Kolegjin Zgjedhor. Cilido kandidat që siguron 270 nga 538 votat e Kolegjit Zgjedhor bëhet president.

Në shtatë “shtete të lëkundura e që llogariten vendimtare – Arizona, Xhorxhia, Miçigan, Nevada, Karolina e Veriut, Pensilvani dhe Uiskonsin – Trump kryeson ndaj Biden me një deri në gjashtë pikë.

Cilat janë çështjet që do vendosin zgjedhjet dhe kush i udhëheq ato?

Prioriteti kryesor për votuesit amerikanë mbetet ekonomia, një çështje që ka nxitur mbështetjen për Trump kundër Biden.

Në përgjithësi, 41 për qind e votuesve i besojnë Trump-it ekonominë, krahasuar me vetëm 35 për qind për Biden, sipas sondazhit të fundit nga Financial Times të kryer me Shkollën e Biznesit të Universitetit të Miçiganit “Ross”.

Një sondazh i fundit i CNN zbuloi se 65 për qind e votuesve të regjistruar e quajtën ekonominë “jashtëzakonisht” të rëndësishme për votën e tyre – më e lartë se çdo çështje tjetër – dhe afër niveleve që nuk janë parë që nga tetori 2008.

Ndërsa inflacioni sigurisht që e ka dëmtuar Biden-in, pikëpamjet politike të ekonomisë gjithashtu luajnë një rol. Nga ata që thanë se ekonomia ishte “e varfër”, 41 për qind thanë se një ndryshim në udhëheqjen politike në Uashington do përmirësonte perceptimin e tyre për ekonominë, ndërsa 37 për qind thanë se inflacioni më i ulët dhe 14 për qind thanë se financat personale më të mira.

Çështje të tjera kryesore përfshijnë emigracionin, ku sondazhet sugjerojnë se votuesit besojnë se Trump është më kompetent se Biden ndërsa Biden kryeson në çështje si mbrojtja e demokracisë, ruajtja e të drejtave të abortit dhe ulja e kostove të kujdesit shëndetësor.

Shumica e amerikanëve nuk votojnë bazuar në politikën e jashtme. Por votuesit kanë thënë vazhdimisht se mendojnë se SHBA-ja po shpenzon shumë për ndihmën ushtarake dhe financiare për Ukrainën dhe Izraelin, sipas sondazhit mujor të Financial Times-Michigan Ross. Kjo mund të ndihmojë Trump.

Megjithëse Trump nuk ka thënë se do shkurtojë fondet për asnjërin vend, ish-presidenti e ka bërë të qartë se ai pret që vendet e tjera në Evropë të rrisin shpenzimet e tyre të mbrojtjes kur vjen puna për të kundërshtuar Rusinë.

Republikanët kanë bllokuar gjithashtu përpjekjet e Kongresit për të miratuar ndihmën për të dy vendet, që u zhbllokua në mes të prillit pas muajsh bllokimi.

Ndoshta edhe më e rëndësishme se çështjet është se si votuesit i shohin Biden dhe Trump si njerëz.

Shumica e votuesve thonë se Trump, 77 vjeç, është më i aftë fizikisht dhe mendërisht se Biden, 81 vjeç, por janë më pak të sigurt se Trump do sillet  me etikë në detyrë.

Sipas një sondazhi të prillit nga Pew Research, 62 për qind e votuesve të regjistruar thanë se nuk ishin të sigurt se Biden është mendërisht i gatshëm për këtë detyrë, krahasuar me 59 për qind që thanë se nuk ishin të sigurt se Trump do vepronte në mënyrë etike.

Trump po përballet me katër padi penale, duke përfshirë akuzat federale dhe shtetërore se ai komplotoi për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020.

Shumica e amerikanëve të pavarur besojnë se Trump është fajtor në katër rastet, sipas një sondazhi të Politico Magazine/Ipsos. Dhe 24 për qind e votuesve të regjistruar që mbështesin Trump thonë se nëse ish-presidenti dënohet, ata mund të rishqyrtojnë vendimin, sipas një sondazhi të CNN.

Kush ka më shumë para dhe ku po shpenzohen?

Biden e ka tejkaluar masivisht Trumpin në garën e parave, duke i lënë grupet Biden me 66 milionë dollarë më shumë se grupet Trump deri në fund të marsit.

Arkat e Trumpit janë zbrazur nga tarifat e tij ligjore. Donatorët e tij kanë paguar 76 milionë dollarë për avokatët e Trump që nga janari 2023 – 26 për qind e totalit të mbledhur për ish-presidentin.

Fushata e Biden ka shpenzuar tashmë më shumë se 39 milionë dollarë për reklama këtë vit, sipas AdImpact, krahasuar me 25 milionë dollarë për Trump. Por pjesa më e madhe e shpenzimeve të reklamave të Trump shkoi për primaret presidenciale, pasi ai luftoi me sfiduesit republikanë të mirëfinancuar, duke përfshirë Nikki Haley dhe Ron DeSantis.

Future Forward Pac, një organizatë pro-Biden që mund të mbledhë shuma të pakufizuara, ka rezervuar tashmë 130 milionë dollarë në reklama duke filluar nga shtatori, duke synuar shtatë shtetet të lëkundura dhe një votë elektorale të Nebraskës në Omaha.

 Financial Times

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix12 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook