Lidhu me ne

Radar

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico qëllohet me armë – Video

Kryeministri sllovak Robert Fico është qëlluar me armë zjarri.

Kryeministri Fico u qëllua pas një takimi të qeverisë në Handlova, ndërsa policia arrestoi menjëherë autorin, njoftoi të mërkurën agjencia shtetërore e lajmeve sllovake TASR, përcjell CNN.

Gjendja e Ficos nuk u bë e ditur menjëherë, ndërsa shërbimi mjekësor i urgjencës i Sllovakisë tha se dërgoi një ambulancë me helikopter në vendngjarje.

Qyteti Handlova ku ndodhën të shtënat është rreth dy orë me makinë nga kryeqyteti Bratislava. Qeveria ishte aty për një takim jashtë vendit.

Presidentja sllovake Zuzana Čaputová dënoi atë që ajo e quajti një sulm “brutal dhe të pamatur” ndaj Ficos. “Jam i shokuar. I uroj Roberto Ficos gjithë forcën në këtë moment kritik për t’u rikuperuar nga sulmi”, shkroi Čaputová në Facebook.

Fico, një politikan pro-rus që fitoi një mandat të tretë si kryeministër sllovak tetorin e kaluar, ka bërë koalicion disa herë me parti të sanksionuara nga bota perëndimore dhe ka fajësuar “nazistët dhe fashistët ukrainas” për provokimin e Presidentit Vladimir Putin për të nisur pushtimin e Ukrainës, duke përsëritur narrativën e rreme që Putin ka përdorur për të justifikuar luftën e tij. .

Ndërsa ishte në opozitë, Fico u bë një aleat i ngushtë i kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban, veçanërisht kur bëhej fjalë për kritikat ndaj Bashkimit Evropian. 

Fico njihet gjithashtu si armik i betuar i pavarësisë së Kosovës.

Momenti kur kryeministri Fico futet në makinë nga truprojat.

https://twitter.com/AlertaNews24/status/1790736457813934549?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1790736457813934549%7Ctwgr%5E41a1af6fac6418fd3b009c23d7d54908879475ef%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.hashtag.al%2Findex.php%2F2024%2F05%2F15%2Fkryeministri-i-sllovakise-robert-fico-qellohet-me-arme%2F

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook