Lidhu me ne

Kioske

Berisha pension 120 mijë. Nano 96 000 lekë të rinj.Po të tjerët?

Rama-Berisha-e-Nano-480x288

Nëse ish-Kryeministri Sali Berisha vendos të dalë në pension, do të përfitojë rreth 1 milionë e 200 mijë lekë (të vjetra) nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore.

Duke u bazuar të ndryshimet në ligjin për pensionet suplementare, funksionarët e shtetit marrin pension 25% të pagës referuese, nëse kanë deri në 2 vjet shërbim, ndërsa për çdo vit,  mbi 2 vjet, përfitojnë një rritje prej 5%.

Por funksionarët e lartë të shtetit mund të marrin, pension pleqërie deri 60% të pagës referuese.

Ish-Kryeministri Fatos Nano do të marrë një pension 96 000 lekë të reja. Nano e ka mbushur moshën e daljes ne pension, por nuk dihet nëse ka aplikuar për të marrë pensionin. Ish-Kryeministri

Nëse ish-Kryeministri Sali Berisha vendos të dalë në pension, do të përfitojë rreth 1 milionë e 200 mijë lekë (të vjetra) nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore.

Duke u bazuar të ndryshimet në ligjin për pensionet suplementare, funksionarët e shtetit marrin pension 25% të pagës referuese, nëse kanë deri në 2 vjet shërbim, ndërsa për çdo vit,  mbi 2 vjet, përfitojnë një rritje prej 5%.

Por funksionarët e lartë të shtetit mund të marrin, pension pleqërie deri 60% të pagës referuese.

Ish-Kryeministri Fatos Nano do të marrë një pension 96 000 lekë të reja. Nano e ka mbushur moshën e daljes ne pension, por nuk dihet nëse ka aplikuar për të marrë pensionin. Ish-Kryeministri Sali Berisha do të marrë një pension 120 mijë lekë.

Presidenti Bujar Nishani do të përfitojë një pension  154 200 lekë të rinj.

Presidenti Bujar Nishani do të përfitojë një pension  154 200 lekë të rinj.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix13 orë më herët

Emra të bukur për djem dhe vajza

Emrat më të përhapur për djemtë dhe vajzat në Europë Euronews Culture, bazuar në institute të ndryshme statistikore, ka zbuluar...

Mix14 orë më herët

Gabimi më i zakonshëm që bëjnë prindërit kur fëmija ka temperaturë

Shumica e prindërve e kuptojnë se temperatura e ulët ndihmon trupin e fëmijës të luftojë infeksionin, por një në tre...

Radar14 orë më herët

Donald Trump, thirrje amerikanëve: Dilni dhe protestoni, të martën do të më arrestojnë!

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump pret të arrestohet të martën, bazuar sipas tij, pas hetimeve të nisura nga Zyra e Prokurorit...

Mix14 orë më herët

Tre mënyra për të larguar stresin në pak minuta

Nëse e lini stresin të vazhdojë gjatë, ai mund të ketë efekte që çojnë deri në humbje kujtese, thonë ekspertet....

Mix14 orë më herët

Robert Pattinson, aktori që nuk i lau flokët për vite me radhë

Pak kohë më parë, Robert Pattinson zbuloi se nuk kujdesej shumë për higjienën e tij dhe mund t’i linte flokët...

Radar19 orë më herët

Lefter Allës nuk i pëlqen mënyra sesi ia futi Edi Rama

Kryebashkiaku i Bulqizës me akuza të forta për Ramën? Alla nga seanca e gjyqit: Arrestimi im politik, të më kërkonin...

Aktualitet19 orë më herët

“I ke pronto, nuk dinë as shqip të merren me thashetheme”/ Sot kujtohet për punëtorët shqiptarë, por si i nxiti Rama bizneset të merrnin bangladeshas

Arben RrozhaniFotomontazh: Rama dhe punonjës aziatikë në Shqipëri Kryeministri i Shqipërisë u shfaq sot i shqetësuar për mungesën e krahut...

Mix19 orë më herët

“Deutsche Welle”: Shqipëria super destinacion turistik

Për ata që fluturojnë nga qendrat gjermane dhe austriake, pamja e parë e Shqipërisë është mali i Dajtit. Hija që...

Mix20 orë më herët

“TIME”: Berati, një nga vendet e mrekullueshme për t’u vizituar këtë vit

Revista “TIME” ka publikuar listën e vet vjetore të vendeve që duhen vizituar për vitin 2023 dhe ndër to gjendet...

Mix20 orë më herët

Depresioni nuk njeh moshë, ja shenjat që duhen dalluar

Depresioni është një sëmundje që nuk pyet për moshë. Ata që preken nga ai e fshehin. Ndaj është jetësore që...

Facebook