Lidhu me ne

Aktualitet

A ju duhet ndonjë mig?

mig-shqiptar1

Ministria e Mbrojtjes ka nxjerrë në shitje 40 helikopterë dhe avionë jo luftarakë duke u bërë thirrje të gjithë personave të interesuar të dërgojnë ofertat e tyre.

Në total vlera e helikopterëve jo ushtarakë do të nisë në ankand me 61. 4 milionë lekë të rinj ose afro 600 mijë dollarë, një shifër thuajse modeste po të mbahet parasysh vlera reale e tyre.

Çmimi më i ulët i ankandit fillon me 1.1 milionë lekë të rinj për një helikopter, ndërsa më i shtrenjti me 1.9 milionë lekë.   Ankandi do të mbahet në datën 22 shkurt dhe deri atëherë të interesuarit mund të paraqesin ofertat e tyre.

Konkretisht në shitje janë nxjerrë disa lloje helikopterësh dhe avionësh si: Jak-18 (6 copë), Mig-15 (3 copë), Uti-Mig (3 copë), Mig 17 (4 copë), Uti-Mig 17 (4 copë), Mig 19 (10 copë), Mig-21 (6 copë) dhe helikopterë Mi-4 (4 copë).

Ajo që bie në sy është fakti që shuma totale me të cilën do të nisë shitja e helikopterëve dhe avionëve është shumë e vogël në krahasim me vlerën e tyre si dhe numrin e tyre të madh, pasi bëhet fjalë për 40 copë avionë dhe helikopterë.

Pjesa më e madhe e helikopterëve dhe avionëve ndodhen në Gjadër dhe Kuçovë. Të interesuarit për të marrë pjesë në ankand duhet të paraqesin disa dokumente standarde si, formulari i njoftimit, formulari i ofertës, ftesa për ofertë, formulari i njoftimit të fituesit dhe formulari i publikimit të njoftimit të fituesit. Dokumentet e ankandit mund të tërhiqen pranë autoritetit shitës.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix7 orë më herët

Del në ankand letra origjinale e Kolombit ku rrëfen zbulimin e Amerikës

Një kopje 500-vjeçare e letrës së Kristofor Kolombit që njoftonte zbulimin e Amerikës do dalë në ankand në Christie’s. Viti 1492 shënoi...

Temporal7 orë më herët

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Nga Meri Lika Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se,...

Mix7 orë më herët

Pse Pamela Anderson shiti shtëpinë e saj për të jetuar vetëm me 5 qen!

Aktorja e njohur, Pamela Anderson po kalon një periudhë të qetë në shtëpinë e vjetër të gjyshërve, vetëm me qentë...

Mix8 orë më herët

Modelja e njohur Linda Evangelista flet për herë të parë për betejën me kancerin e gjirit

Një nga femrat më të bukura të Hollywood-it! Modelja e njohur flet për herë të parë për betejën me kancerin...

Kritike8 orë më herët

Rolling Hills si Bathorja/ Pasanikët ndërtojnë shtesa pa leje në kompleksin luksoz

Ata janë njerëzit më të pasur të Shqipërisë. Jetojnë të ndarë nga pjesa tjetër në një komplekse luksoze, ku vilat...

Aktualitet8 orë më herët

‘Për vota dhe qoka’: Ndërmarrjet publike vuajnë nga humbjet dhe emërimet politike

Reporter.al Gjatë një auditimi rutinë në vitin 2019 në kompaninë publike “Agrokredit”, punonjësit e Kontrollit të Lartë të Shtetit u...

Letersi8 orë më herët

Çfarë është dashuria? Të gjithë flasin për dashurinë

Ç’është dashuria? Ç’është dashuria? Fjala është falsifikuar dhe molepsur aq shumë, saqë nuk kam ndonjë dëshirë të madhe ta përdor....

Temporal8 orë më herët

Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar?

Nga Ledian Droboniku Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar? Për çdo pyetje, ka shumë përgjigje. Pastaj varet nga ne, se...

Mix8 orë më herët

Një listë me filma të përshtatshëm për fëmijë që mund t’i shihni në Netflix

Mund të ketë një larmi aktivitetesh që i argëtojnë fëmijët, nga lojërat në natyrë, ato me bashkëmoshatarët, vizatimet apo art...

Mix8 orë më herët

3 gjërat që duhet të bëni nëse keni probleme me kujtesën

Nuk ka rëndësi nëse drejtoni një biznes apo jeni thjesht të punësuar në një kompani, të gjithë kemi pasworde apo...

Facebook