Lidhu me ne

Aktualitet

Elbasan, Drejtoria e Policisë: Ja dinamika e ngjarjes; 3 të vrarë e 8 të plagosur

1454589926ngjarja

Drejtoria e Policisë së Elbasanit ka shpërndarë paraditen e kësaj të enjteje një komunikatë zyrtare ku ka sqaruar me detaje dinamikën e ngjarjes së djeshme në zonën e Krastës, ku 3 persona mbetën të vrarë dhe 8 të tjerë të plagosur.

“Më datë 03.02.2016, rreth orës 19:54, në lagjen “Emin Matraxhiu” të Elbasanit, persona të paindetifikuar kanë qëlluar me armë zjarri në ambjentet e brendshme të lokalit në pronësi të shtetasit Agron Çapja”, thuhet në komunikatë. Si pasojë e të shtënave janë vrarë shtetasit:

Agron Çapja, 50 vjeç, banues në Elbasan;
Ardit  Sinakoli, 27 vjeç, banues në Elbasan;
Eno Bedalli, 38 vjeç, banues në Elbasan.

Gjithashtu, vijon njoftimi zyrtar, janë plagosur dhe ndodhen në gjëndje të rëndë 8 shtetasit:

Ardian  Zharri, 45 vjeç, banues në Elbasan;
Fejzulla Çapja, 58 vjeç, banues në Elbasan;
Ferit Muça, 42 vjeç, banues në Elbasan;
Luan Muça, 47 vjeç, banues në Elbasan;
Bujar Rreshka, 40 vjeç, banues në Librazhd;
Florenc Çapja, 35 vjeç, banues në Elbasan;
Arnold Çapja, 23 vjeç, banues në Elbasan;
Erdis Sulku, 33 vjeç, banues në Elbasan.

Ndërkohë, nga veprimet e para hetimore, në vendin e ngjarjes u gjetën dhe u bllokuan në cilësinë e provës materiale:

2 armë zjarri automatike model 56, me nr. 015007–65, me një krehër pa fishekë;
1 automatik model 56,me nr.11113214, me një krehër pa fishekë;
1 krehër automatiku model 56, me 26 copë fishekë;
65 copë gëzhoja model 56, me kapsolla të goditura;
3 predha cal. 7,62mm.

“Grupi hetimor po punon intensivisht për indetifikimin dhe kapjen e autorëve. Gjatë gjithë natës forcat e RENEA-s, FNSH-së dhe Policia e Elbasanit kanë ushtruar dhjetëra kontrolle në banesa, në Elbasan, Peqin, Cërrik, Librazhd e Gramsh. Gjithashtu janë kontrolluar në akset rrugore e në qytete automjete të dyshuara që mund të lëviznin autorët”, vijon njoftimi.

Në të saktësohet se, “janë  krehur me këmbë zona koodrinore e fushore ku dyshohej se mund të fshihenin autorët, apo mund të kishin braktisur makinën, si dhe janë kontrolluar mbi 150 garazhe makinash në hyrje të pallateve. “Gjithashtu janë shoqëruar për verifikim 46 shtetas”.

Ndërkohë, “një grup specialistësh të Krimeve të Rënda në Drejtorinë e Policisë së Shtetit, të kryesuar nga drejtori i këtij sektori dhe në bashkëpunim me kolegët në Drejtorinë e Policisë së Elbasanit dhe prokurorinë e këtij rrethi po vijojnë punën për zbardhjen e ngjarjes”, vijon njoftimi.

Në të shtohet më tej se, “materialet i kanë kaluar tashmë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale “vrasje në rrethana të tjera cilësuese të kryer në bashkëpunim” dhe “prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve luftarake dhe municioneve”, parashikuar nga nenet 79, 25 dhe 278/2 të Kodit  Penal”, përfundon komunikata.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Djersitja natën – Problemet e fshehura mjekësore dhe zgjidhjet natyrale

nga AgroWeb Djersitja e tepërt gjatë natës për faktorë të panjohur ka të bëjë kryesisht me një problem të fshehur...

Mix11 orë më herët

Pse tradhtojnë femrat ? Çfarë e bën një grua të tradhtojë partnerin?

Çfarë e bën një grua të tradhtojë partnerin? Ekziston një keqkuptim i zakonshëm se janë vetëm burrat ata që tradhtojnë...

Mix12 orë më herët

Ushqimet që ju duhen kur merrni antibiotikë

nga AgroWeb Ushqimet e pasura me probiotikë janë kosi, kefiri, ushqimet e fermentuara, si turshitë, djathi i napës, etj. Foto:...

Kryesore13 orë më herët

Berisha mesazh Ramës pas sulmit në protestë: Jetën e japim, votën nuk ta falim

Kuvendi Kombëtar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike po mban sot një ceremoni në nder të Ditës së Rinisë, ku...

Radar13 orë më herët

Nisin procedurat për largimin e ambasadores amerikane Yuri Kim

Kanë nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim. Lajmi është konfirmuar nga Ministria...

Radar13 orë më herët

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike.

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike. Flet për sulmin ndaj Berishës Anëtari i Këshillit Kombëtar...

Gatime17 orë më herët

Receta ushqimore të shpejta dhe të shëndetshme

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta...

Mix18 orë më herët

Si kurohet ? Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku

Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milionë dollarë në vit për të...

Mix18 orë më herët

5 arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më...

Mix18 orë më herët

Djegie dhe bezdisje gjatë urinimit? Shkaqet, rreziqet dhe trajtimi

Ndjesia e djegies teksa urinoni është një simptomë e shpeshtë që prek si meshkujt dhe femrat dhe përgjithësisht tregon një...

Facebook