Lidhu me ne

Kioske

Vetëm Mimi, s’ka Mrika…

mimi-kodheli1

Shpeshherë në parlament e kanë ngacmuar për emrin. Kështu ka bërë edhe Enkel Demi në emisionin  “Shih programin” Në TVSH. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli shpjegoi domethënien e emrit dje. Ajo tha se ka qenë babai i saj, që e pagëzoi me këtë emër, duke qenë se ishte një adhurues i Puçinit.

Së shpejti më kanë njoftuar që teatri operas do të rivendosë mos gaboj “La Boheme”, historinë e Mimit. Do shkosh ta shikosh. Kam përshtypjen se në Mars do rivendoset?

Në fakt arsyeja pse unë quhem Mimi është pikërisht vepra e Puçinit. Unë sigurisht e di që emri i një prej arieve quhet sa dorë e akullt….. E kam pasur për detyrë që ta mësoj përmendësh të gjithë veprën. Babai im ka qenë një njohës shumë i mirë i muzikës klasike dhe një fan i Puçinit dhe kjo ka qenë arsyeja pse jam quajtur Mimi. Në shqip kjo tingullon pak e çuditshme dhe theksi bie tjetër kund, po gjithsesi prap emri im nuk është një shkurtim emri, është thjesht dhe vetëm emri që babai im i dashur më ka vënë.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Sport4 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix5 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike5 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix5 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar10 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore10 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar10 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar11 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore11 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar11 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook