Lidhu me ne

Kryesore

Fjalimi i Kryetarit Rama në Asamblenë e PS-së. E përmbledhur

rama-asamblja-701x351

Sot, Partia Socialiste po zhvillon mbledhjen e Asamblesë Kombëtare, e cila do të diskutojë dhe miratojë, ndër të tjera, ndryshimet e statutit të partisë.

Fjalimin kryesor në Asamble e ka mbajtur Kryetari i PS-së Edi Rama.

Më poshtë janë disa nga deklarimet më të rëndësishme që ai bëri gjatë fjalës së tij.

Shkeljet e Statutit të Partisë Socialiste

 • “Që statuti nuk është respektuar, kjo nuk ka vend për diskutim. Përse nuk është respektuar, këtë se themi dot.”
 • “Nuk patëm kohë të merremi me zgjedhjet e partisë, pasi kur morëm çelësat e qeverisë e gjetëm vendin në kushtet e emergjencës, nuk e gjetëm fushë me lule.”
 • “Mandati im si kryetar i Partisë Socialiste është marrë me parimin “një anëtar, një votë”, ndaj s’mund të rinovohet apo ndalohet me votën e asamblesë. Le ta vendosin socialistët e gjithë Shqipërisë fatin e mandatit tim me referendum. Të pyeten ata a duhet të ndërpritet mandati im apo jo.”

Futjen e njerëzve më lidhje kriminale në Kuvend

 • “Armiqtë duan të na baltosin se kemi sjellë kriminelë në Parlament, por e vërteta është që kemi sjellë më shumë gra.”
 • “Problemi i madh nuk është dekriminalizimi por kriminalizimi. Nuk janë 19 deputetët imagjinarë që krijoi PD por denoncimet e paskrupullta ndaj çdo ideje që hapet një rrugë të re. Nuk kundërshtohet ideja, por baltoset njeriu.”

Për dhunën verbale ndaj deputetit Blushi në Elbasan

 • “Fishkëllima të pasjellshme.”
 • “Më mirë të mos ndodhte, por asgjë nga këto nuk e bën më të vogël vlerën e punës së madhe që qeverisja po bën për vendin.”
 • “Edhe kur fishkëllehemi padrejtësisht nuk i fshehim gabimet tona pas fishkëlluesve. Kjo quhet përgjegjshmëri ndaj interesave.”

Për arritjet e qeverisë

 • “PS është e vetmja forcë udhëheqëse e këtij vendi. Reformat e ndërmarra prej nesh po i hapin Shqipërisë një rrugë të re. Por, disa parti dhe grupe interesi ilegjitime po mundohen të pengojnë më çdo mënyrë këtë rrugë të re.”
 • “Në këto dy vjet e gjysëm, kemi shtruar 207 kilometër rrugë, ky është fakt, jo 0, ky është opinion.”
 • “PD, në tetë vjet, dha 895 milionë lekë për pagesat e papunësisë. Ne, në dy vjet e gjysëm, dhamë 905 milionë lekë.”
 • “PD, në tetë vjet, dha 150 milionë dollarë për ndihmën ekonomike për të varfërit. Ne, në dy vjet e gjysëm. dhamë 210 milionë dollarë.”
 • “Pagat mesatare dhe të ulta janë rritur me 7,5 për qind.”
 • “Zeruam taksën për biznesin e vogël.”
 • “170 mijë më shumë të punësuar se në fund të 2013.”
Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar17 minuta më herët

Kurti-Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua për tensionet në Veri, thotë Edi Rama

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka diskutuar mbi tensionet në Veri as me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe...

Radar22 minuta më herët

Salianji: Kjo opozitë nuk ribëhet dot duke përjashtuar Sali Berishën

Deputeti demokrat Ervin Salianji tha se opozita nuk mund të ribëhet duket përjashtuar Sali Berishën. Duke folur për TPZ, Salianji...

Mix28 minuta më herët

Ekzistenca e Zotit në fjalët e shkëlqyera të një shkrimtari hungarez

Dy fëmijë diskutojnë në barkun e nënës se si mund të jetë jeta pas lindjes, dhe nëse ajo ekziston vërtet, apo është pak a shumë si...

Radar34 minuta më herët

Shteti shqiptar “i zhytur” në borxhe në Arbitrazh, 63% e humbjes i përket Becchettit

Në dy vite detyrimet faktike të shtetit shqiptar për shkak të humbjeve në arbitrazh janë rritur me plus me 66.37...

Mix17 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix17 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar17 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix17 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix1 ditë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix1 ditë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Facebook