Lidhu me ne

Kioske

T’dheftë moca ato mysteqe

images

Është e Dielë dhe për çudi çdo të dielë të kujtohen gjyshet. Ndoshta kur ikin nga kjo botë, të zbrazin disi të Dielën.

Por kam një shkas përtej së Dielës që ta kujtoj prapë sot gjyshen time, moma Fetin. Nesër është Dita e Verës. Dhe mbaj mend që sa herë avitej kjo ditë (qysh se mbaj mend veten e tradicionalisht), ne të dyja këndonim një këngë. Si rit! Moma Feti thoshte se kjo këngë ishte shumë e moçme dhe se asaj ia kishte kënduar gjyshja e vet nga Priska e Tironës, dhe katragjyshes poashtu gjyshja e vet.

Dhe mbasi e këndonim të dyja këtë këngë, kapur përdore në oborr, moma Feti pastaj na bënte për drekë byrek me hislla (hithra). Edhe ca fshikje kërcijve me hislla se thoshte që kështu nis del dimri nga trupi.

Unë vijoj e këndoj me fëmijët e mi këtë këngë të breznive të mia! Për dashni të gjyshes sime, për mua ajo mbetet “forma mentis”, poedhe për respekt të traditave të mia.

E tash po jua sjell këtu më poshtë këtë këngëz. Melodinë përfytyrojeni vetë: e ka të thjeshtë, gati në kufijtë e recitimit, si të gjitha këngët rituale popullore. Dhe hyftë e mbarë Vera!!!

“U rrit bari i tokës / Fojti gjijt e lopës / Ishte lopa barrse / Barrse manarse / Fryjti era kacakeqe / T’dheftë moca ato mysteqe”

Të Dielë të paqtë uroj!

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sekreti i Victoria Beckham për të qëndruar në formë është uthulla e mollës: a funksionon vërtet?

Për të qëndruar në formë, Victoria Beckham pi uthull molle çdo mëngjes dhe shkenca konfirmon fuqitë e saj dobësuese. Pas...

Mix2 ditë më herët

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë...

Kioske2 ditë më herët

Ky duhet të ikë!

Belind Këlliçi, një zyrtar i Rithemelimit ka akuzuar sor kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj, se ka ngritur një skemë të ngjashme...

Kryesore2 ditë më herët

Neritan Sejamini analizon deklaratat e Metës: Janë skandaloze, përfiton vetëm qeveria

Ilir Meta dhe Neritan Sejamini Në emisonin “Të paekspozuarit” analisti Neritan Sejamini u shpreh se mënyra se si flet ish-presidenti...

Mix2 ditë më herët

Koha fluturon, vajza e Tom Cruise dhe Kate Holmes bëhet maxhorene

Suri Cruise po feston moshën madhore. Paparaci ka kapur një foto të saj teksa shëtit me një shoqe. Në njërën...

Mix2 ditë më herët

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit

Olivia Munn është duke detajuar diagnozën e saj të kancerit në fazën 4, e cila e çoi në një mastektomi...

Radar2 ditë më herët

Kim Jong Meta bën susta për krahët, “shërbëtorët” e tij mbajnë shënime

Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Çim Pekën. Para intervistës, ai ka publikuar një video nga zyra e vet....

Radar2 ditë më herët

Lulzim Basha: Rama e mund Berishën sa herë t’i dojë qejfi

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i ftuar në News24, është shprehur se “problemi i Edi Ramës” është me të dhe...

Radar2 ditë më herët

Monika Kryemadhi konfirmon “ndarjen”: Kam raport të ngrirë bashkëshortor me Ilir Metën. Palë të treta kanë hyrë në jetën tonë

Në përfundim të intervistës për “Opinion” gjatë së cilës Monika Kryemadhi foli për ngjarjet brenda Partisë së Lirisë, sulmet e...

Radar3 ditë më herët

Rama i dhuron 16 mijë m2 tokë dhe ndërtim Arbër Hajdarit të “Fundjavë Ndryshe”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e tij herë pas herë tallen me ligjin e krijuar vite më parë nga qeveria...

Facebook