Lidhu me ne

Aktualitet

Hera e parë që një Çmim Prince Claus i është akorduar një qytetari Shqiptar.

fatos-lubonja-cmimi

Më 14 Mars 2016, Ambasadorja e Mbretërisë së Vendeve të Ulta, Deëi van de Ëeerd, do t’i dorëzojë Çmimin Pince Claus zotit Fatos Lubonja ne Tiranë. Fondacioni Prince Claus nëpërmjet anëtarëve të vet ndërkombëtarë të Komitetit të Çmimeve Prince Claus vendos të nderojë me këtë çmim artistë dhe individë të spikatur për punën e tyre novatore në sferën e kultures dhe zhvillimit.

Fatos Lubonja është një nga dymbëdhjetë Laureatet e vitit 2015. Kjo është hera e parë që një Çmim Prince Claus i është akorduar një qytetari Shqiptar.

Fatos Lubonjës i është akorduar ky çmim për vlerësimet e tij shumë të kthjellëta letrare mbi episode thelbësore të historisë shqiptare të kohëve të fundit; për ruajtjen e integritetit të tij intelektual dhe pavarësisë në rrethana ekstreme; për luftën e vazhdueshme për demokraci, të drejtat e njeriut, lirisë së fjalës dhe të drejtës për të treguar historinë e vendit të vet në një kontekst ku liria mbetet e brishtë; për zgjerimin e qëllimit të debatit publik dhe dhënien e mundësisë zërave kritikë; si dhe për t’ja thënë të vërtetën pushtetit pa patur frikë.

Rreth Çmimeve Prince Claus

Çmimet Prince Claus nderojnë arritjet e shquara në fushën e kulturës dhe zhvillimit. Çmimet ju akordohen cdo vit individëve, grupeve dhe organizatave veprimtaria kulturore e të cilëve ka një ndikim pozitiv mbi zhvillimet e shoqërive të tyre.

Duke ruajtur parimin themelor të Fondacionit Prince Claus se “kultura është një nevojë themelore”, çmimet vënë në dukje kontributet e rëndësishme në rajonet ku burimet apo mundësitë për shprehitë kulturore, produksionin krijues dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore janë shumë të kufizuara.

Gjatë 19 viteve Fondacioni Prince Claus ka mbështetur në mbarë botën lirinë e shprehjes kulturore.

Anëtarët e Komitetit të Çmimeve Prince Claus për vitin 2015

Bregtje van der Haak (Kryetare), Producente Filmi dhe Gazetare, Hollandë

Suad Amiry, Arkitekt dhe Shkrimtar, Palestina

Salah Hassan, Profesor i Historisë së Artit Afrikan dhe Kulturës Vizuale, Sudan / SHBA

Kettly Mars, Shkrimtar, Haiti

Ong Keng Sen, Producent Teatri dhe Drejtor Artistik, Singapor

Gabriela Salgado, Kurator i Pavarur, Argjentinë / Mbretëri e Bashkuar

Fariba Derakhshani (Sekretare), Kordinatore e Programit të Çmimeve, Hollandë

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix4 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix4 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix4 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix22 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix22 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook