Lidhu me ne

Aktualitet

Hera e parë që një Çmim Prince Claus i është akorduar një qytetari Shqiptar.

fatos-lubonja-cmimi

Më 14 Mars 2016, Ambasadorja e Mbretërisë së Vendeve të Ulta, Deëi van de Ëeerd, do t’i dorëzojë Çmimin Pince Claus zotit Fatos Lubonja ne Tiranë. Fondacioni Prince Claus nëpërmjet anëtarëve të vet ndërkombëtarë të Komitetit të Çmimeve Prince Claus vendos të nderojë me këtë çmim artistë dhe individë të spikatur për punën e tyre novatore në sferën e kultures dhe zhvillimit.

Fatos Lubonja është një nga dymbëdhjetë Laureatet e vitit 2015. Kjo është hera e parë që një Çmim Prince Claus i është akorduar një qytetari Shqiptar.

Fatos Lubonjës i është akorduar ky çmim për vlerësimet e tij shumë të kthjellëta letrare mbi episode thelbësore të historisë shqiptare të kohëve të fundit; për ruajtjen e integritetit të tij intelektual dhe pavarësisë në rrethana ekstreme; për luftën e vazhdueshme për demokraci, të drejtat e njeriut, lirisë së fjalës dhe të drejtës për të treguar historinë e vendit të vet në një kontekst ku liria mbetet e brishtë; për zgjerimin e qëllimit të debatit publik dhe dhënien e mundësisë zërave kritikë; si dhe për t’ja thënë të vërtetën pushtetit pa patur frikë.

Rreth Çmimeve Prince Claus

Çmimet Prince Claus nderojnë arritjet e shquara në fushën e kulturës dhe zhvillimit. Çmimet ju akordohen cdo vit individëve, grupeve dhe organizatave veprimtaria kulturore e të cilëve ka një ndikim pozitiv mbi zhvillimet e shoqërive të tyre.

Duke ruajtur parimin themelor të Fondacionit Prince Claus se “kultura është një nevojë themelore”, çmimet vënë në dukje kontributet e rëndësishme në rajonet ku burimet apo mundësitë për shprehitë kulturore, produksionin krijues dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore janë shumë të kufizuara.

Gjatë 19 viteve Fondacioni Prince Claus ka mbështetur në mbarë botën lirinë e shprehjes kulturore.

Anëtarët e Komitetit të Çmimeve Prince Claus për vitin 2015

Bregtje van der Haak (Kryetare), Producente Filmi dhe Gazetare, Hollandë

Suad Amiry, Arkitekt dhe Shkrimtar, Palestina

Salah Hassan, Profesor i Historisë së Artit Afrikan dhe Kulturës Vizuale, Sudan / SHBA

Kettly Mars, Shkrimtar, Haiti

Ong Keng Sen, Producent Teatri dhe Drejtor Artistik, Singapor

Gabriela Salgado, Kurator i Pavarur, Argjentinë / Mbretëri e Bashkuar

Fariba Derakhshani (Sekretare), Kordinatore e Programit të Çmimeve, Hollandë

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook