Lidhu me ne

Aktualitet

Lekaj tenton thithjen e investitorëve gjermano-kinez

2Gjatë ditës së djeshme, në Baiersbronn të Gjermanisë, biznesmeni shqiptar Rolando Lekaj në bashkëpunim me biznesmenen e fuqishme në Kinë dhe në Azi, zonjën Yu Wenhong mblodhën mbi 250 biznesmen gjermano-kinez. Në këtë qytet turistik gjerman, biznesmeni i ri shqiptar prezantoi në mënyrë të denjë e plot detaje Shqipërinë e tij, ku dhe ftoj biznesmenët gjermano-kinez që të investonin në këtë vend në zhvillim e sipër. Ai u foli të ftuarve edhe për fushat më të rëndësishme të zhvillimit dhe të investimeve, si turizmi, infrastruktura, shëndetësia etj. Ndërkohë që biznemesja e fuqishme zonja Yu Wenhong, duke pohuar që “E dua shumë Shqipërinë për bukuritë e saj dhe njerëzit e dashur të këtij vendi”, ajo ftoi të gjithë që të investonin në këtë “perlë të Ballkanit”. Veçojmë që të ftuar nderi në këtë takim, mes të tjerësh, ishin: z. Hans Joachim Fuchtel, sekretar shteti pranë kancelares Merkel; znj. Saskia Esten, deputete e Bundestagut; Dr. Klaus Rückert, deputet i Landit të Baden Würtembergut; z. Michael Ruf, Kryetar i Bashkisë së Baiersbron dhe z. Wong Weidony, ambasador i Kinës në Gjermani.

1Ndërkohë, nga pala shqiptare nderonin me pjesëmarrjen e tyre : z. Besnik Rama, Keshilltar ekonomiko-politik dhe prej disa vitesh tashmë botues & kryetedaktor i gazetës NacionlAlbania, znj. Stela (Kalavace) Kock, afariste shqiptare në fushen e ndertimeve & imobiljeve në Gjermani dhe në Shqipëri dhe biznesmeni gjerman, Arkitekti, z. Helmut Kock, i cili tashmë prej 8 vitesh ka edhe biznesin e tij në Shqipëri. Ky organizim ishte i rëndësishm për botën e biznesit, por edhe për vendet si Gjermania e Shqipëria në Europë, si dhe Kina në Azi. Vlen të theksohet fati që znj. Yo Wenhong njihet në Kinë dhe me emrin Tereza për ndihmat dhe donacionet e shumta që ajo shpërndan për njerëzit në nevojë, si në Kinë, ashtu edhe në vende të tjera aziatike. Prandaj, aziatikët tashmë e quajnë Nënë Tereza e dytë. Pikërisht prania e saj dhe lobimi për Shqipërinë pritet të sjellë investime në të ardhmen e afërt, duke qenë se ajo ka shprehur gadishmërinë e saj me bashkëpunimin me biznesmenin Lekaj që të promovojnë Shqipërinë dhe të sjellin një erë investimesh gjermano-aziatike në këtë vend. Në të ardhmen, pritet edhe takime të rëndësishme me palën shqiptare, për të vendosur konkretisht për hapat e mëtejshëm të investimeve dhe fushave për të cilat biznesi i huaj mund të investojë. (NacionlAlbania)

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix2 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix2 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix2 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix3 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix3 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix3 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix3 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix6 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook