Lidhu me ne

Aktualitet

Lekaj tenton thithjen e investitorëve gjermano-kinez

2Gjatë ditës së djeshme, në Baiersbronn të Gjermanisë, biznesmeni shqiptar Rolando Lekaj në bashkëpunim me biznesmenen e fuqishme në Kinë dhe në Azi, zonjën Yu Wenhong mblodhën mbi 250 biznesmen gjermano-kinez. Në këtë qytet turistik gjerman, biznesmeni i ri shqiptar prezantoi në mënyrë të denjë e plot detaje Shqipërinë e tij, ku dhe ftoj biznesmenët gjermano-kinez që të investonin në këtë vend në zhvillim e sipër. Ai u foli të ftuarve edhe për fushat më të rëndësishme të zhvillimit dhe të investimeve, si turizmi, infrastruktura, shëndetësia etj. Ndërkohë që biznemesja e fuqishme zonja Yu Wenhong, duke pohuar që “E dua shumë Shqipërinë për bukuritë e saj dhe njerëzit e dashur të këtij vendi”, ajo ftoi të gjithë që të investonin në këtë “perlë të Ballkanit”. Veçojmë që të ftuar nderi në këtë takim, mes të tjerësh, ishin: z. Hans Joachim Fuchtel, sekretar shteti pranë kancelares Merkel; znj. Saskia Esten, deputete e Bundestagut; Dr. Klaus Rückert, deputet i Landit të Baden Würtembergut; z. Michael Ruf, Kryetar i Bashkisë së Baiersbron dhe z. Wong Weidony, ambasador i Kinës në Gjermani.

1Ndërkohë, nga pala shqiptare nderonin me pjesëmarrjen e tyre : z. Besnik Rama, Keshilltar ekonomiko-politik dhe prej disa vitesh tashmë botues & kryetedaktor i gazetës NacionlAlbania, znj. Stela (Kalavace) Kock, afariste shqiptare në fushen e ndertimeve & imobiljeve në Gjermani dhe në Shqipëri dhe biznesmeni gjerman, Arkitekti, z. Helmut Kock, i cili tashmë prej 8 vitesh ka edhe biznesin e tij në Shqipëri. Ky organizim ishte i rëndësishm për botën e biznesit, por edhe për vendet si Gjermania e Shqipëria në Europë, si dhe Kina në Azi. Vlen të theksohet fati që znj. Yo Wenhong njihet në Kinë dhe me emrin Tereza për ndihmat dhe donacionet e shumta që ajo shpërndan për njerëzit në nevojë, si në Kinë, ashtu edhe në vende të tjera aziatike. Prandaj, aziatikët tashmë e quajnë Nënë Tereza e dytë. Pikërisht prania e saj dhe lobimi për Shqipërinë pritet të sjellë investime në të ardhmen e afërt, duke qenë se ajo ka shprehur gadishmërinë e saj me bashkëpunimin me biznesmenin Lekaj që të promovojnë Shqipërinë dhe të sjellin një erë investimesh gjermano-aziatike në këtë vend. Në të ardhmen, pritet edhe takime të rëndësishme me palën shqiptare, për të vendosur konkretisht për hapat e mëtejshëm të investimeve dhe fushave për të cilat biznesi i huaj mund të investojë. (NacionlAlbania)

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix5 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix5 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix5 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix23 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix23 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook