Lidhu me ne

Radar

Sa shpesh duhet ta ndryshojmë password-in?

b67d0bd0419a1f297445695b49ae65df

Një legjendë urbane thotë se, për të qenë më të mbrojtur ndaj hyrjeve të paautorizuara, fjalëkalimi duhet të ndryshohet 1 herë në muaj. Megjithatë, kërkuesit kanë publikuar përfundimet e një studimi të ri, që tregon se kjo nuk është mënyra e duhur për të mbrojtur të dhënat.

Nuk është ndryshimi i password-it çdo muaj ai që ju siguron ndaj vjedhjeve të llogarive; cikli ideal i një fjalëkalimi është po të ndryshohet 1 herë në 6 muaj. Sipas kërkuesve të Universitetit të Karolinës, ndryshimi i shpeshtë nuk i siguron të dhënat; më e rëndësishme është që kur ta ndryshoni password-in, ta ndryshoni krejtësisht, e jo të modifikoni atë që keni. Kërkuesit sygjerojnë se një fjalëkalim që përmban karaktere të shumëllojshme: numra, shenja pikësimi e shkronja të mëdha, është e vetmja gjë që ju mbron nga hajdutët virtualë.

Studimi i Universitetit të Karolinës së Veriut analizoi llogaritë e 7.700 llogarive në portalin e universitetit, ku për çdo student/ profesor që është i regjistruar, kërkohet automatikisht ndryshimi i fjalëkalimit një herë në muaj. Megjithatë, sa për t’i ‘shpëtuar’ kësaj kërkese, përdoruesit nuk e ndryshonin fjalëkalimin, vetëm sa modifikonin atë që kishin duke i shtuar/hequr ndonjë element. Kështu, llogaritë e tyre mbeteshin të ekspozuara ndaj hakerave. Përveç kësaj, inxhinierët e këtij studimi janë në dijeni të disa programeve të hakerave të cilat bëjnë të mundur kapjen e një fjalëkalimi të ri sapo ai ndryshohet.

Kështu, ata sygjerojnë se mënyra më e mirë është të zgjedhim fjalëkalime të ndërlikuara; ndryshimi i shpeshtë i tyre nuk përbën më një mbrojtje të privatësisë.

Burimi: Bustle

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Sa fruta duhen konsumuar në ditë? Mos e teproni duke thënë se janë të shëndetshme

Me ardhjen e muajve të verës, frutat më të njohura të stinës zënë vendin e tyre në frigorifer. Pavarësisht nëse...

Mix16 orë më herët

Eva Longoria: Do doja ta dinin të gjithë si është Victoria Beckham

Eva Longoria është një mike e vjetër e stilistes, Victoria Beckham, ku së fundmi ka treguar se si është ajo...

Mix16 orë më herët

Lëngu i pjeprit: Zgjidhja e freskët për rënien nga pesha!

Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me...

Radar16 orë më herët

Edi Rama i drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK

Avenir Peka: Edi Rama drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK Drejtuesi i departamentit të Sigurisë në PD,...

Radar1 ditë më herët

4 vite gënjeshtra të Ramës për gjobën e Beketit

Për vite me radhë kryeministri shqiptar i ka thënë vazhdimisht publikut, se asnjë lek i taksapaguesve shqiptar nuk do të...

Mix1 ditë më herët

Universitetet më të vjetra në botë, të cilat janë ende sot në funksion

Universitetet më të vjetra në botë të cilat janë ende në funksion sot janë: 1. Universiteti i Bolonjës – Itali...

Radar1 ditë më herët

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas Në tregun vendas është zgjeruar pesha e qumështit të importuar, duke...

Radar1 ditë më herët

Donald Trump kryeson thellë ndaj çdo rivali republikan – Sondazhi

Ish-presidenti Donald Trump po udhëheq çdo sfidues të mundshëm republikan jo vetëm në një grup hipotetik, por kokë më kokë,...

Kioske2 ditë më herët

Sa është norma e korrupsionit në Shqipëri?

Operacioni i fundit i SPAK, si dhe rasti tjetër në gjykim, ai i incineratorit të Elbasanit, sugjeron se norma e...

Radar2 ditë më herët

Joe Biden nuk është i aftë për të rikandiduar

“As fizikisht, as mendërisht”, doktori i Obamës: Biden nuk është i aftë për të rikandiduar Një ish-doktor i Shtëpisë së...

Facebook