Lidhu me ne

Radar

Sa shpesh duhet ta ndryshojmë password-in?

b67d0bd0419a1f297445695b49ae65df

Një legjendë urbane thotë se, për të qenë më të mbrojtur ndaj hyrjeve të paautorizuara, fjalëkalimi duhet të ndryshohet 1 herë në muaj. Megjithatë, kërkuesit kanë publikuar përfundimet e një studimi të ri, që tregon se kjo nuk është mënyra e duhur për të mbrojtur të dhënat.

Nuk është ndryshimi i password-it çdo muaj ai që ju siguron ndaj vjedhjeve të llogarive; cikli ideal i një fjalëkalimi është po të ndryshohet 1 herë në 6 muaj. Sipas kërkuesve të Universitetit të Karolinës, ndryshimi i shpeshtë nuk i siguron të dhënat; më e rëndësishme është që kur ta ndryshoni password-in, ta ndryshoni krejtësisht, e jo të modifikoni atë që keni. Kërkuesit sygjerojnë se një fjalëkalim që përmban karaktere të shumëllojshme: numra, shenja pikësimi e shkronja të mëdha, është e vetmja gjë që ju mbron nga hajdutët virtualë.

Studimi i Universitetit të Karolinës së Veriut analizoi llogaritë e 7.700 llogarive në portalin e universitetit, ku për çdo student/ profesor që është i regjistruar, kërkohet automatikisht ndryshimi i fjalëkalimit një herë në muaj. Megjithatë, sa për t’i ‘shpëtuar’ kësaj kërkese, përdoruesit nuk e ndryshonin fjalëkalimin, vetëm sa modifikonin atë që kishin duke i shtuar/hequr ndonjë element. Kështu, llogaritë e tyre mbeteshin të ekspozuara ndaj hakerave. Përveç kësaj, inxhinierët e këtij studimi janë në dijeni të disa programeve të hakerave të cilat bëjnë të mundur kapjen e një fjalëkalimi të ri sapo ai ndryshohet.

Kështu, ata sygjerojnë se mënyra më e mirë është të zgjedhim fjalëkalime të ndërlikuara; ndryshimi i shpeshtë i tyre nuk përbën më një mbrojtje të privatësisë.

Burimi: Bustle

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Sport4 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix4 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike4 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix4 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar9 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore9 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar9 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar10 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore10 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar11 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook