Lidhu me ne

Aktualitet

Ktheu si Ditmir e jo si Dhimitër

indir

Një ditë para se ministri i Jashtëm të udhëtojë drejt Athinës, kryetari i PDIU-së i përcjell mesazhin: Krahas axhendës diplomatike duhet të trajtohet dhe çështja çame e shqiptarëve të Çamërisë.

Në një konferencë për median paraditen e sotme, Idrizi vlerësoi pozitivisht vizitën e Bushatit në Greqi dhe i kërkon të të ngrejë çështjen çame

Shpetim Idrizi: Krahas axhendës diplomatike për heqjen e ligjit të luftës, rinegocimin e
marrëveshjes së Ujrave apo marrëveshjes së kufijve tokësorë, marrëveshjes
për sigurimet shoqërore per emigrantët shqiptare që punojnë në Greqi,
hapjes së shkollave shqipe për fëmijët e emigrantëve në Greqi etj, Ju
drejtohem për Çështjen e Shqiptarëve të Çamërisë, që është edhe në
programin e qeverisë Suaj.

Rezoluta e datës 8.4.2004 e Kuvendit të Shqipërisë për Çështjen Çame ju
ngarkon që ta trajtoni gjerësisht, pa tabu, pa tërheqje dhe publikisht
Çështjen e Shqiptarëve të Çamërisë. Ky është një detyrim ligjor, që duhet
t’Ju udhëheqë në bisedimet në Athinë. Sikurse, qenia e 300 mijë shtetasve
shqiptarë me prejardhje nga Çamëria Ju detyron t’i përfaqësoni në bisedimet
me palën greke.

Zoti Ministër, po ju kujtoj që të ngrini me palen greke kërkesën e
kahershme të Shoqatës Çamëria, për ngritjen e Varrezave të Shqiptarëve
Çamë, të vrarë masivisht në Çamëri, për të cilët ne disponojmë dhe hartat e
vendosjes së tyre. Kjo kërkesë duhet vlerësuar si humane, per çdo njeri që
lë këtë botë, por dhe si reciprocitet të kërkesës së palës greke për
ngritjen e 4 varrezave të tjera të ushtarëve greke të vrarë në Shqipëri,
perveç 2 varreza që tashmë janë ngritur.

Zoti Ministër, Ju kujtoj faktin së në hollin e Ministrisë së Jashtme Greke
ku ju do të mbani konferencën Tuaj për shtyp me homologun grek është
zhvilluar një konferencë për Çështjen Çame. Kjo është një arsye më shumë që
t’Ju ftoj të thoni të vërtetën e pakundërshtueshme, të shqiptarëve të
Çamërisë, të kombit tonë, timin, tuajin! Sepse e vërteta tremb vetëm ata
që janë në anën e gabuar.

Ju ftoj që të mbroni dinjitetin kombëtar dhe parimet e vlerat evropiane, në
takimin tuaj në Athinë dhe jam besimplotë se do të ktheheni në Tiranë si
Minister i Jashtëm i Shqipërisë me emrin DITMIR e jo si Dhimitër…

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore3 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar3 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar4 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore4 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar4 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Radar4 orë më herët

‘Skizofren, orkestrove sulmin’/ Meta akuza Ramës: Koha për të vepruar

‘Skizofren, orkestrove sulmin’/ Meta akuza Ramës: Koha për të vepruar Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta hodhi akuza ndaj...

Mix4 orë më herët

Studimi i ri: Ja çfarë dëme i shkakton trurit të njeriut presioni i lartë i gjakut

Studimi i ri: Ja çfarë dëme i shkakton trurit të njeriut presioni i lartë i gjakut Presioni i lartë i...

Radar4 orë më herët

Një bastard politik. Grushti ishte ndaj nesh, ndaj lirisë, demokracisë. Garantojmë se përgjigjen do ta marrë mbrapsht 100 fish

‘Një bastard politik’, deputetja Zhupa: I themi ‘Po’ BE-së dhe ‘Jo’ Edi Ramës Deputetja Ina Zhupa është treguar e ashpër...

Mix5 orë më herët

Përse meshkujt e pëlqejnë seksin në mëngjes ndërsa femrat në darkë?

Dëshira mashkullore dhe femërore nuk përputhen: femrat parapëlqejnë të bëjnë seks gjatë natës, kurse meshkujt preferojnë orët e para të...

Facebook