Lidhu me ne

Kryesore

Elona Meço me një postim shumë interesant…

213370a641479b32317c7c504a8ae8a1_L

Më 9 prill, anëtarët e Partisë Socialiste do të votojnë për mandatin e kryetarit të tyre, Edi Ramës. Pyetja e referendumit nuk është bërë ende e ditur, e ndaj debati sa vjen edhe shtohet më shumë.

Gazetarja Elona Meço ka publikuar në profilin e saj në “Facebook”, disa raste kur diktatorët më të mëdhënj të historisë botërore, kanë zëvendësuar zgjedhjet me referendumet. Sigurisht që mbështetja ishte e madhe, por edhe pasojat e saj.

Në fund, Meço poston edhe një thënie të ish-kryeministres së Britanisë së Madhe, Margaret Thatcher.

Postimi i Elona Meço:

Në pritje të pyetjes së referendumit të 9 prillit, thërrasim në ndihmë historinë për të marrë mësimet e duhura.

Benito Mussolini kishte një pyetje të thjeshtë, kur zgjedhjet e 26 Marsit 1934, i shndërroi në referendum. “A e miratoni listën e deputetëve të caktuar nga Këshilli i Madh Kombëtar i Fashizmit?”. Rezultati : 99.7%.

Adolf Hitler bëri një rrugë e dy punë me referendumin e 10 prillit 1938. Dy pyetjet e referendumit ishin shumë të thjeshta: “A e miratoni ribashkimin e Austrisë me Rajhun Gjerman, të ratifikuar në 13 Mars 1938 dhe a votoni për listën e Fyhrerit tonë Adolf Hitler.” Rezultati 99.7%.

Augusto Pinochet në 1978 nuk beëri fare pyetje, por e bëri referendumin si deklamacion për legjitimitetin e qeverisë. Rezultati ishte 78.6%.

Margaret Thatcher ka thënë dikur se referendumet janë mjete në duar të diktatorëve dhe demagogëve.

Kaq kisha!

12325261_10208666702614505_1327458911_n.jpg

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Sport6 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix6 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike6 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix6 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar11 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore11 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar11 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar12 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore12 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar12 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook