Lidhu me ne

Stil

Ja përse vendosim unazë martese!

Wedding_rings

Tradita e mbajtjes së unazës së martesës mund të duket e vjetër sa vetë martesa, por në fakt para shumë në vend të saj janë mbajtur objekte të tjera, që nuk kanë shumë lidhje me unazën tipike të floririt që njohim sot!

Në vitet 1800 meshkujt u dhuronin femrave tapa, jo nga ato të zakonshmet por nga ato që përdorim për të mbrojtur gishtat gjatë qepjes. Më pas Anglia solli një tjetër zakon. Çiftet e ndanin një copë flori ose argjend në dy pjesë, nga një për secilin partner dhe më pas pinin nga një gotë verë për të formalizuar lidhjen.

Nëj gjë tjetër janë unazat e fejesës. Ato mendohet që e kanë zanafillën në shekullin e 13-të kur Papa Innocenti i 3-të deklaroi se duhet të kishte një hapësirë kohore midis fejesës dhe martesës. Dhe kjo gjë do simbolizohej me një unazë hekuri dhe më vonë floriri. Ndërsa përsa i përket vendosjes së saj dorën e majtë, origjina thuhet se vjen nga Roma dhe Greqia e lashtë, kur mendohej se “Vena Amoris” (“Vena e dashurisë”) ishte e vendosur në gishtin e dorës se majtë, pranë zemrës.

Diamantët në unazë janë një histori më vete. I pari që vendosi një të tillë në unazë ishte Arqiduka Maxiimillian i Austrisë në vitin 1477. Por, ato u bënë të famshme në vitet 1930 kur filluan të zbuloheshin miniera të tëra të pasura me diamantë në Afrikën Jugore. Për të nxitur shitjen e tyre, tregtarët dolën me teorinë se “një diamant është i përjetshëm” (Agjencia N.W.Ayer). Kështu që le të falenderojmë këtë teori, se përndryshe do kishim një tapë në gisht!

Burimi: Marie Claire/Anabel

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar11 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil11 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport12 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar16 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil16 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore20 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil20 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil21 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil21 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil21 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook