Lidhu me ne

Aktualitet

Matura, ja datat e provimeve për në Universitet

matura-655x356

Ministria e Arsimit ka caktuar datat e provimeve që do t’iu nënshtrohen maturantët e rinj e të vjetër.

Në bazë të këtij udhëzimi, pesë provimet me detyrim e më pas ato me zgjedhje do të jepen gjatë një periudhe 3-javore nga data 4 deri më 24 qershor.

Në udhëzimin për zhvillimin e provimeve të maturës janë të detajuara edhe rregullat për mbarëvajtjen dhe administrimin e provimeve, të njëjtat me maturat e viteve të kaluara.

Nga nesër nis plotësimi i Formularit A1, në të cilin të gjithë maturantët kryeqytetas e më pas ata në rrethe do të caktojnë dy lëndët që zgjedhin të japin provim, të cilat ndikojnë në garën finale në fakultete.

Pesha e këtyre të fundit bashkë me notën mesatare të tri viteve të gjimnazit caktojnë fituesit në shkolla.

Detajet e provimeve

Testi i Gjuhës së Huja është i pari për maturantët. Më 4 qershor ata do të testojnë njohuritë në një nga 4 gjuhët: anglisht, italisht, gjermanisht apo frengjisht.

Testi do të jetë i nivelit B1 dhe hartohet në përputhje me planin mësimor të gjimnazit.

Një javë më pas, më 11 qershor zhvillohet provimi i Gjuhë Letërsisë dhe me datë 17 ai i Matematikës.

Për tre provimet me detyrim testi do të përmbajë 25 pyetje nga të cilat 13 me alternativa që kanë nga një pikë dhe 12 me zhvillim të cilat në total vlerësohen me 50 pikë.

Ndërsa teza për dy provimet me zgjedhje, të cilat maturantët i caktojnë në Formularin A1 përmban 20 pyetje.

Dhjetë prej tyre janë me alternativa dhe vlerësohen me 10 pikë, ndërsa dhjetë të tjerat janë me zhvillim dhe kanë vlerën e 30 pikëve në testin që përmban 40 pikë gjithsej.

Njësoj si viti i kaluar provimet me detyrim zgjasin 2 orë e 30 minta, ndërsa dy provimet me zgjedhje zgjasin 3 orë.

Vetëm provimi i Gjuhës së Huaj me zgjedhje, “ TOEFL Junior Standard test”, që vlerësohet nga ETS Global, zgjat 1 orë e 55 minuta.

 

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar5 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar5 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar20 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix24 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar1 ditë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix1 ditë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix1 ditë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar1 ditë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook