Lidhu me ne

Stil

Ky është universiteti i ëndrrave.

91f133101c088e2eaec37c35210ab55a 349d9a7b2e02aafe10a4741fd79ca357 2914322d5f8704d2c837538559c52633 c7997e76a33236d9e1df09c4b68b4c0a dae94384bad58852a4f05858ffe214e9

Ho Chi Minh, që ndryshe njihet edhe me emrin Saigon, është një qytet në jug të Vietnamit dhe ka një popullsi prej gati 8 milionë banorësh.

“Qytetet, sidomos në vendet e lulëzuara si Vietnami, janë në një zhvillim kaq të shpejtë, saqë infrastruktura nuk është në gjendje të mbajë të njëjtin ritëm. Stresi mjedisor është i dukshëm dhe reflektohet te mungesa të shpeshta të energjisë, rritja e ndotjes, temperaturave dhe pakësimi i hapësirave të gjelbra,” shprehet ekipi i arkitektëve.

Kur këtyre arkitektëve ju kërkua të dizenjonin një kampus universitar të ri në qytetin Ho Chi Minh, ata kishin në mëndje diçka tërësisht ndryshe nga një projekt urban. Firma, e cila është e specializuar në arkitekturën mjedisore, pritet që të sjellë ekspertizën e saj edhe në këtë universitet privat të Ho Chi Minh për herë të dytë, pasi projekti i tyre i parë është në ndërtim e sipër në Hanoi.

Duke eksperimentuar me dritën, erën dhe ujin, dhe duke përdorur materiale natyrore dhe lokale, arkitektët kanë krijuar një mënyrë bashkëkohore të projektimit, e cila është arkitektura e shekullit 21-të. Kjo është arkitektura mjedisore e cila ruan esencën e asaj aziatike. Synimet e këtij projekti janë në kundërshtim me shtrirjen urbane të qytetit.

Ata duke qenë në kërkim të një modeli të gjelbër kërkojnë një hapësirë të gjerë, shtirë në disa blloqe të qytetit, me kate të stivosura dhe një oborr të madh. Arkitektët nuk përdorin gjelbërimin vetëm si dekor, por mbështesin gjithë idenë e tyre krijuese dhe ndërtuese mbi këtë. Ballkone dhe çati të veshura me bimë, që do të japin idenë e një mali të pyllëzuar jashtë qytetit. Pemët do të mbillen brenda në oborr, dhe do të ketë kopshte nga çdo anë e kampusit.

Gjithë kjo planimetri do të sigurojë hije, përmirësojë cilësinë e ajrit dhe reduktojë përdorimin e kondicionerëve. Për të kursyer ujin, do të depërtohet në nëntokë, duke shfrytëzuar ujin e rezervave nëntokësore që do të ujisë bimët e gjithë ndërtesës.

Projekti synon t’i japë qytetit Ho Chi Minh një fytyrë të re duke e shpëtuar nga nxehtësia dhe betoni, për t’i dhënë sërish hapësirën dhe vlerësimin që duhet, natyrës dhe gjelbërimit./upworthy.com

 

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar17 minuta më herët

Ajo që po ndodh në Kosovë duhet të shqetësojë të gjithë prijësit e urtësisë.

Nga Gaz Aga Ajo që po ndodh në Kosovë duhet të shqetësojë të gjithë prijësit e urtësisë. Një polarizim i...

Stil36 minuta më herët

Bebe Rexha i futet seriozisht palestrës

Bebe Rexha këtë vit ka qenë shumë pak aktive në muzikë Këngëtarja Bebe Rexha, së fundmi publikoi një video të...

Radar8 orë më herët

Radhët kilometrike në Kakavijë/ Emigrantët shqiptarë të braktisur, Rama ‘hesht’ përballë Greqisë

Prej shumë orësh në pikën kufitare të Kakavijës janë bërë radhë kilometrike, për shkak të fluksit të emigrantëve shqiptarë që...

Stil11 orë më herët

Jeremy Meeks: Nga qelia në pasarelë!

Ai as që e kishte idenë se një takim privat me redaktoren e famshme franceze të modës dhe superfuqinë e...

Stil11 orë më herët

4 meshkujt më toksikë të Horoskopit në një lidhje

4 meshkujt më toksikë të Horoskopit në një lidhje Nëse dëshironi të “luani të sigurt” dhe të investoni në një komunikim të...

Stil11 orë më herët

Warren Buffett: “Gabimi më i madh” që njerëzit bëjnë me paratë dhe kursimet e tyre

Kreu i investitorëve miliarder, Warren Buffett i cili është një nga njerëzit më të pasur në planet me një pasuri...

Stil11 orë më herët

Faqet më të mira për të shitur produkte ose shërbime online

Sot gjithkush mund të hapë një biznes online pa qenë nevoja të ketë një dyqan fizik dhe mbi të gjithë...

Stil12 orë më herët

Studimi gjerman tregon se çfarë është dashuria

Një studim gjerman ka dalë në përfundimin se t’i qahesh partnerit për gjërat e këqija që të kanë ndodhur gjatë...

Stil12 orë më herët

8 arsye pse humb dëshira seksuale

8 arsye pse humb dëshira seksuale Zvogëlimi i dëshirës seksuale është rezultat i humbjes së libidos. Kështu sugjerojnë studime të...

Radar12 orë më herët

Masakra në Mal të Zi/ Kush është Vuk Boriloviç, 34-vjeçari që pas sherrit me familjen qëlloi kë i doli përpara në rrugë (FOTOT)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në Mal të Zi, ku një 34-vjeçar vrau 11 persona dhe plagosi...

Facebook