Lidhu me ne

Mix

Ky është universiteti i ëndrrave.

91f133101c088e2eaec37c35210ab55a 349d9a7b2e02aafe10a4741fd79ca357 2914322d5f8704d2c837538559c52633 c7997e76a33236d9e1df09c4b68b4c0a dae94384bad58852a4f05858ffe214e9

Ho Chi Minh, që ndryshe njihet edhe me emrin Saigon, është një qytet në jug të Vietnamit dhe ka një popullsi prej gati 8 milionë banorësh.

“Qytetet, sidomos në vendet e lulëzuara si Vietnami, janë në një zhvillim kaq të shpejtë, saqë infrastruktura nuk është në gjendje të mbajë të njëjtin ritëm. Stresi mjedisor është i dukshëm dhe reflektohet te mungesa të shpeshta të energjisë, rritja e ndotjes, temperaturave dhe pakësimi i hapësirave të gjelbra,” shprehet ekipi i arkitektëve.

Kur këtyre arkitektëve ju kërkua të dizenjonin një kampus universitar të ri në qytetin Ho Chi Minh, ata kishin në mëndje diçka tërësisht ndryshe nga një projekt urban. Firma, e cila është e specializuar në arkitekturën mjedisore, pritet që të sjellë ekspertizën e saj edhe në këtë universitet privat të Ho Chi Minh për herë të dytë, pasi projekti i tyre i parë është në ndërtim e sipër në Hanoi.

Duke eksperimentuar me dritën, erën dhe ujin, dhe duke përdorur materiale natyrore dhe lokale, arkitektët kanë krijuar një mënyrë bashkëkohore të projektimit, e cila është arkitektura e shekullit 21-të. Kjo është arkitektura mjedisore e cila ruan esencën e asaj aziatike. Synimet e këtij projekti janë në kundërshtim me shtrirjen urbane të qytetit.

Ata duke qenë në kërkim të një modeli të gjelbër kërkojnë një hapësirë të gjerë, shtirë në disa blloqe të qytetit, me kate të stivosura dhe një oborr të madh. Arkitektët nuk përdorin gjelbërimin vetëm si dekor, por mbështesin gjithë idenë e tyre krijuese dhe ndërtuese mbi këtë. Ballkone dhe çati të veshura me bimë, që do të japin idenë e një mali të pyllëzuar jashtë qytetit. Pemët do të mbillen brenda në oborr, dhe do të ketë kopshte nga çdo anë e kampusit.

Gjithë kjo planimetri do të sigurojë hije, përmirësojë cilësinë e ajrit dhe reduktojë përdorimin e kondicionerëve. Për të kursyer ujin, do të depërtohet në nëntokë, duke shfrytëzuar ujin e rezervave nëntokësore që do të ujisë bimët e gjithë ndërtesës.

Projekti synon t’i japë qytetit Ho Chi Minh një fytyrë të re duke e shpëtuar nga nxehtësia dhe betoni, për t’i dhënë sërish hapësirën dhe vlerësimin që duhet, natyrës dhe gjelbërimit./upworthy.com

 

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Sport4 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix4 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike4 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix4 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar9 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore9 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar9 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar11 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore11 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar11 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook