Lidhu me ne

Mix

Pallati 176 asnjëherë nuk e humbet shijen

Pallati 176 është shkruar nga një grua, shkrimtarja dhe skenaristja Adelina Balashi
Në kohën kur Adelina Balashi krijoi ‘Pallatin 176’, ajo ishte duke kryer një kurs specializimi për skenaristë, ku ishte e vetmja femër mes 20 pjesëmarrëseve. Komedia është paraqitur prej saj si temë diplome, ndërsa më vonë u pranua nga Teatri Kombëtar. Megjithatë duke parë teatrin, është e vështirë të dallohet në është shkruar nga një burrë apo nga një grua. Ky është edhe një ndër ‘ligjet’ e feminizmit; gjinia e artistit nuk është aspak e rëndësishme përsa vepra është e arrirë.
Mashkulli paraqitet si dembel, frikacak, edhe pse shumë komik
Jovani mund të jetë një ndër të paktat personazhe meshkuj në historinë e teatrit shqiptar, që nuk është i veshur me atë petkun e ‘guximtarit’, të patremburit dhe punëtorit. E shoqja, Marjeta, e kritikon çdo ditë për mungesën e ndershmërisë dhe guximit për t’i thënë gjërat hapur.
Forca lëvizëse e ngjarjeve është femra
Jovan Bregu është një ndër personazhet më të spikatura të teatrit shqiptar, e realizuar me shumë mjeshtëri nga aktori Roland Trebicka. E një ndër skenat më të famshme të Pallatit 176 është ajo ku, teto Rita (aktorja e madhe Violeta Manushi), kushërira e Jovanit, i dikton atij letrën që do t’i bënte gjërat ‘çorap’, duke krijuar shumë situata humori. Ndërsa linja kryesore e historisë është dashuria mes Fredit dhe Elsës; por është Elsa ajo së cilës i duhet t’i vihet botës kundër për ndjenjat e saj.
Elsa i bën vetë hapat e parë me Fredin
Është ajo që këmbëngul të fejohen, dhe për të arritur atë që dëshiron, përballet vetë më familjen që nuk e lejon të fejohet me djalin e një punëtori të thjeshtë (Krushqi me Jovan Bregun?!!) dhe po ashtu, shkon vetë të flasë me Sandrin kur prindërit i thonë se i ka kërkuar dorën. Personazhi i mishëruar nga Eva Alikaj nuk ka frikë nga asgjë.
Elsa është një luftëtare e vërtetë, këmbëngulëse dhe aspak e drojtur
E mbani mend skenën kur Elsa pasi lexon letrën anonime, shkon me vrap tek Sandri për t’i bërë të qartë se nuk e do? Sigurisht. Sepse këtu thuhet edhe batuta e famshme ‘Ti Irena mos qaj. Ti tjetra qaj, plas!’. Por Elsa nuk e vret mendjen sepse gjithçka i duhet është të vërë pikat mbi i, e jo të ndihet e përkëdhelur nga çdo mashkull.
 

Është një nga ato shfaqje shqiptare me të cilat jemi rritur. E kemi parë me dhjetëra herë, por Pallati 176 duket se asnjëherë nuk e humbet shijen. Përkundrazi; sa herë që e shohim, kuptojmë diçka të re nga çdo batutë e Jovan Bregut, Sandër ‘mafishes’, Elsës, teto Ritës, Fredit, Perikliut apo Lirisë.

Pallati 176 është një nga ato komedi të pakta të skenës shqiptare, shkruar me një çiltërsi dhe liri të atillë sa kur e sheh, as nuk të bie në mend se është shfaqur në 1986-ën, kur sistemi diktatorial ishte ende në fuqi. Satira dhe vërtetësia ndërthuren aq natyrshëm në këtë vepër skenike, sa është e vështirë të mos e gjejmë veten tek ndonjëri prej personazheve.

Përveç vlerës që ka nga ana artistike, Pallati 176 mbart edhe një sërë elementësh feministë, si pak shfaqje shqiptare. Edhe pse komunizmi propagandonte lirinë e femrës në fusha të jetës si puna në fabrika, pjesëmarrja në aksione etj., Pallati 176 duket se është mbrujtur që në thelb me një frymë feministe. Me një frymë përtej barazisë së thjeshtë gjinore.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kioske2 ditë më herët

“Luftën po e kërkon Europa, jo Rusia” – Viktor Orbán

Atmosfera e krijuar në Europë, sipas kryeministrit hungarez, i ngjan asaj të para Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore....

Mix2 ditë më herët

Honor Magic V Flip: smartphone i ri i palosshëm me bateri 4,500 mAh

Disa imazhe të smartfonit të ri të palosshëm Honor kanë rrjedhur në internet, si dhe disa detaje mbresëlënëse rreth baterisë...

Mix2 ditë më herët

Apple dhe Samsung monopolizojnë renditjen e smartfonëve më të shitur. Zbuloni top 10-shen

Sipas të dhënave të fundit nga Counterpoint Research, Apple dhe Samsung mbajtën një kontroll të fortë në tregun global të...

Mix2 ditë më herët

Njihuni me simptomat e kancerit të mushkërive!

Kanceri i mushkërive është një nga sëmundjet më serioze dhe të rrezikshme që prekin njerëzit në mbarë botën. Njohja dhe...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi ndahet nga Berisha e Basha: S’e kanë vrarë mendjen fare për hallet e qytetarëve!

I zhgënjyer nga aleatët tradicionalë të opozitës kreu i LZHK Dashamir Shehi, është bashkuar me Ekrem Spahinë, kryetarin e Partisë...

Kryesore2 ditë më herët

Ku e sheh veten pas 20 vitesh? Rama: Katunar pa pretendime dhe i padukshëm

Kryeministri Edi Rama, në podkastin e tij “Flasim” ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj, ka treguar pas 2 dekadash...

Mix2 ditë më herët

Lady Gaga zbulon nëse do të ketë një vazhdim të “Telephone”

Lady Gaga dhe Beyoncé mund të mos kenë publikuar një vazhdim të “Telephone” në Cowboy Carter, por një bashkëpunim tjetër...

Mix2 ditë më herët

Oriola Marashi publikon foto nga palestra, “çmend” rrjetin me linjat trupore

Oriola Marashi vazhdon të jetë njëra ndër modelet më të komentuara shqiptare. Pozat e saj provokative nuk mungojnë thuajse për...

Kioske3 ditë më herët

Portret në Le Figaro Magazine/ Enigma e Mira Muratit

” Gruaja në hije që ndriçon inteligjencën artificiale”, kështu e ka titulluar shkrimin për Mira Muratin që Lapsi. Al po...

Mix3 ditë më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Facebook