Lidhu me ne

Aktualitet

65 të vrarë dhe qindra të plagosur në një sulm terrorist në Pakistan

image-18-701x468

64 persona humbën jetën dhe të paktën 300 të tjerë u plagosën, të dielën pasdite, nga një sulm kamikaz në një park lojrash për fëmijë në Lahore të Pakistanit. Pjesa më e madhe e viktimave ishin gra dhe fëmijë.

Sulmi vetëvraseës u krye nga një person i moshës 25–30 vjeç.

Në momentin e sulmit në park ndodheshin qindra pjesëtarë të komunitetit të krishterë, të cilët po festonin Pashkën.

Përgjegjësia për sulmin u mor nga një grup taliban i Pakistanit të quajtur Tehreek-e-Taliban Pakistan Jamaatul Ahrar.

Zëdhënësi i grupit terrorist tha se: “Anëtar të Komunitetit të Krishterë të cilët po festonin Pashkën, sot, ishin targeti jonë primar.” Ai shtoi se targeti ishin vetëm meshkujt dhe nuk kishin dashur të vrisnin gra dhe fëmijë.

Gjithashtu, ai deklaroi se sulmi i sotëm ështe vetëm i pari në një seri sulmesh të parashikuara për këtë vit në vende të ndryshme të botës.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar10 minuta më herët

Ajo që po ndodh në Kosovë duhet të shqetësojë të gjithë prijësit e urtësisë.

Nga Gaz Aga Ajo që po ndodh në Kosovë duhet të shqetësojë të gjithë prijësit e urtësisë. Një polarizim i...

Stil29 minuta më herët

Bebe Rexha i futet seriozisht palestrës

Bebe Rexha këtë vit ka qenë shumë pak aktive në muzikë Këngëtarja Bebe Rexha, së fundmi publikoi një video të...

Radar8 orë më herët

Radhët kilometrike në Kakavijë/ Emigrantët shqiptarë të braktisur, Rama ‘hesht’ përballë Greqisë

Prej shumë orësh në pikën kufitare të Kakavijës janë bërë radhë kilometrike, për shkak të fluksit të emigrantëve shqiptarë që...

Stil11 orë më herët

Jeremy Meeks: Nga qelia në pasarelë!

Ai as që e kishte idenë se një takim privat me redaktoren e famshme franceze të modës dhe superfuqinë e...

Stil11 orë më herët

4 meshkujt më toksikë të Horoskopit në një lidhje

4 meshkujt më toksikë të Horoskopit në një lidhje Nëse dëshironi të “luani të sigurt” dhe të investoni në një komunikim të...

Stil11 orë më herët

Warren Buffett: “Gabimi më i madh” që njerëzit bëjnë me paratë dhe kursimet e tyre

Kreu i investitorëve miliarder, Warren Buffett i cili është një nga njerëzit më të pasur në planet me një pasuri...

Stil11 orë më herët

Faqet më të mira për të shitur produkte ose shërbime online

Sot gjithkush mund të hapë një biznes online pa qenë nevoja të ketë një dyqan fizik dhe mbi të gjithë...

Stil11 orë më herët

Studimi gjerman tregon se çfarë është dashuria

Një studim gjerman ka dalë në përfundimin se t’i qahesh partnerit për gjërat e këqija që të kanë ndodhur gjatë...

Stil11 orë më herët

8 arsye pse humb dëshira seksuale

8 arsye pse humb dëshira seksuale Zvogëlimi i dëshirës seksuale është rezultat i humbjes së libidos. Kështu sugjerojnë studime të...

Radar12 orë më herët

Masakra në Mal të Zi/ Kush është Vuk Boriloviç, 34-vjeçari që pas sherrit me familjen qëlloi kë i doli përpara në rrugë (FOTOT)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në Mal të Zi, ku një 34-vjeçar vrau 11 persona dhe plagosi...

Facebook