Lidhu me ne

Mix

Fëmija juaj është super tekanjoz në ngrënie? Ja çfarë duhet të bëni

Shfletoni galerinë!
Photo Courtesy of Popsugar
Prezantojani shijet e reja gjatë fazës kur ngrihet në këmbë
Kur fëmija është duke mësuar të ecë, është koha më e mirë për ta bërë të provojë shije të reja. Në këtë periudhë mund edhe të provojë shijet e athëta, të cilat fëmijët i pranojnë me shumë vështirësi. Mund t’i jepni portokalle, pasi në këtë fazë është më pak i prirur të reagojë keq.
Përfshijeni në gatim
Sipas një numri studimesh, fëmijët që marrin pjesë në përgatitjen e një ushqimi janë më të prirur të duan të ushqehen. Kjo pasi të shijuarit të diçkaje për të cilën janë ‘munduar’ vetë është si një shpërblim pozitiv ndaj vetes.
Mësojeni ta pëlqejë ushqimin
Qasja e zakonshme e prindërve është t’i vënë fëmijët të provojnë disa ushqime, dhe pastaj t’u japin atë që u pëlqen. Por është më mirë nëse ju i ‘diktoni’ të pëlqejë një ushqim të caktuar. Jepjani disa herë një ushqim derisa të mësohet ta shijojë, dhe pastaj bëni të njëjtën gjë me ushqimet e tjera.
Jepjani ushqimin që nuk e pranon ndërsa i jepni atë që i pëlqen
Teksa i mëkoni ushqimin e tij të preferuar, përfitoni duke i dhënë nga një lugë nga ushqimi që mendoni se duhet të hajë. Mund të duhet ta bëni këtë 90 herë rresht, por duhet të këmbëngulni derisa ai të mësohet me shijen. Ka ushqime që duhet t’ia jepni medoemos, pasi trupi i fëmijës ka nevojë për to. Nuk mund të hiqni dorë!
Vërini një rregull: Provo të paktën pak nga të gjitha
Bëjani të qartë se ndonëse mund të mos i pëlqejnë të gjitha, duhet të paktën të provojë pak nga të tjerat dhe vetëm kështu do të mund ta hajë të gjithë atë që i pëlqen. Kështu nuk mërzitet as ai, as ju!
 

Është një prej fazave më të vështira që çdo nënë e kalon, por është diçka e zakonshme. Foshnjet janë në njohje të botës dhe gjithçka për ta është e re, ndaj shfaqin sjellje shumë dyshuese ndaj ushqimeve. Dhe derisa fëmija të mësohet me çdo shije, prindi has vështirësi gjatë ushqyerjes së tij. Megjithatë, ka disa sekrete për ta bërë djalin apo vajzën tuaj të pranojë më me lehtësi ushqimet e reja. Shfletoni galerinë!/Popsugar

 

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

Disa fakte që ndoshta nuk i dini për birrën

Disa “të fshehta” që ndoshta nuk i dini për birrën Dihen shumë gjëra për birrën. Për shembull, nuk prodhohej vetëm...

Mix2 orë më herët

A i keni ditur më parë këto fakte për John Lenon

Më 8 dhjetor 1980, John Lennon u vra: Ai sapo kishte mbushur 40 vjeç. Pothuajse gjithçka dihet për të. Pothuajse…...

Radar2 orë më herët

“Policia e mpirë për shkak të lidhjeve të politikës me krimin”

Është përgjegjësi e qeverisë dhe kryeministrit si nxitës i të fortëve për qëllime partiake, elektorale Kreu i Partisë së Lirisë,...

Sport2 orë më herët

Milionat e NBA, ylli i Golden State Stephen Curry, më i paguari i sezonit të ri

Milionat e NBA, ylli i Golden State më i paguari i seoznit të ri Edhe pse LeBron James është basketbollisti...

Sport2 orë më herët

Marrëveshje historike për LeBron James, vijon te Lakers për 97 milionë dollarë

LeBron James ka arritur marrëveshje me ekipin e Los Angelos Lakers, për shumën e 97,1 milionë dollarëve, siç raport ESPN....

Mix3 orë më herët

Këto janë disa nga ushqimet më të shëndetshme

Edhe pse nuk ka një përkufizim të vërtetë të një superushqimi, këto janë zakonisht ushqime që luftojnë me sukses lloje...

Radar3 orë më herët

Revoltohet policja e Taulant Ballës: O gazetarë të degjeneruar, pse zhgarravisni për policinë?!

Anisa Kostani, policja nga Elbasani që u bë e famshme për gjaprin që mbante si kafshë shtëpiake, ka reaguar me egërsi...

Radar3 orë më herët

A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për shkollë të lartë?

Nga Fatmir Vejsiu A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për të ndjekur studimet...

Radar3 orë më herët

4 vrasje ndodhën në më pak se 24 orë, por ende asnjë reagim nga Nano, Çuçi dhe Rama

Saranda, Elbasani dhe Vlora janë tronditur nga tre ngjarje të rënda që ndodhën mbrëmjen e së mërkurës dhe mëngjesin e...

Mix3 orë më herët

Liam Hemsworth i jep fund lidhjes me modelen Gabriella Brooks

Liam Hemsworth dhe modelja Gabriella Brooks i kanë dhënë fund marrëdhënies së tyre pas 3-vjetësh, sipas raportimeve të fundit. Çifti,...

Facebook