Lidhu me ne

Mix

Fëmija juaj është super tekanjoz në ngrënie? Ja çfarë duhet të bëni

Shfletoni galerinë!
Photo Courtesy of Popsugar
Prezantojani shijet e reja gjatë fazës kur ngrihet në këmbë
Kur fëmija është duke mësuar të ecë, është koha më e mirë për ta bërë të provojë shije të reja. Në këtë periudhë mund edhe të provojë shijet e athëta, të cilat fëmijët i pranojnë me shumë vështirësi. Mund t’i jepni portokalle, pasi në këtë fazë është më pak i prirur të reagojë keq.
Përfshijeni në gatim
Sipas një numri studimesh, fëmijët që marrin pjesë në përgatitjen e një ushqimi janë më të prirur të duan të ushqehen. Kjo pasi të shijuarit të diçkaje për të cilën janë ‘munduar’ vetë është si një shpërblim pozitiv ndaj vetes.
Mësojeni ta pëlqejë ushqimin
Qasja e zakonshme e prindërve është t’i vënë fëmijët të provojnë disa ushqime, dhe pastaj t’u japin atë që u pëlqen. Por është më mirë nëse ju i ‘diktoni’ të pëlqejë një ushqim të caktuar. Jepjani disa herë një ushqim derisa të mësohet ta shijojë, dhe pastaj bëni të njëjtën gjë me ushqimet e tjera.
Jepjani ushqimin që nuk e pranon ndërsa i jepni atë që i pëlqen
Teksa i mëkoni ushqimin e tij të preferuar, përfitoni duke i dhënë nga një lugë nga ushqimi që mendoni se duhet të hajë. Mund të duhet ta bëni këtë 90 herë rresht, por duhet të këmbëngulni derisa ai të mësohet me shijen. Ka ushqime që duhet t’ia jepni medoemos, pasi trupi i fëmijës ka nevojë për to. Nuk mund të hiqni dorë!
Vërini një rregull: Provo të paktën pak nga të gjitha
Bëjani të qartë se ndonëse mund të mos i pëlqejnë të gjitha, duhet të paktën të provojë pak nga të tjerat dhe vetëm kështu do të mund ta hajë të gjithë atë që i pëlqen. Kështu nuk mërzitet as ai, as ju!
 

Është një prej fazave më të vështira që çdo nënë e kalon, por është diçka e zakonshme. Foshnjet janë në njohje të botës dhe gjithçka për ta është e re, ndaj shfaqin sjellje shumë dyshuese ndaj ushqimeve. Dhe derisa fëmija të mësohet me çdo shije, prindi has vështirësi gjatë ushqyerjes së tij. Megjithatë, ka disa sekrete për ta bërë djalin apo vajzën tuaj të pranojë më me lehtësi ushqimet e reja. Shfletoni galerinë!/Popsugar

 

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kryesore48 minuta më herët

Berisha mesazh Ramës pas sulmit në protestë: Jetën e japim, votën nuk ta falim

Kuvendi Kombëtar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike po mban sot një ceremoni në nder të Ditës së Rinisë, ku...

Radar52 minuta më herët

Nisin procedurat për largimin e ambasadores amerikane Yuri Kim

Kanë nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim. Lajmi është konfirmuar nga Ministria...

Radar53 minuta më herët

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike.

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike. Flet për sulmin ndaj Berishës Anëtari i Këshillit Kombëtar...

Gatime5 orë më herët

Receta ushqimore të shpejta dhe të shëndetshme

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta...

Mix5 orë më herët

Si kurohet ? Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku

Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milionë dollarë në vit për të...

Mix6 orë më herët

5 arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më...

Mix6 orë më herët

Djegie dhe bezdisje gjatë urinimit? Shkaqet, rreziqet dhe trajtimi

Ndjesia e djegies teksa urinoni është një simptomë e shpeshtë që prek si meshkujt dhe femrat dhe përgjithësisht tregon një...

Mix6 orë më herët

Çfarë tregojnë djegia dhe dhimbja gjatë urinimit?

Urinimi i dhimbshëm dhe me djegie, i njohur gjithashtu si dizuri  (Dysuria), më së shpeshti ndihet në tubin që mbart...

Mix6 orë më herët

A duhet ta shmangni mëngjesin nëse sheqeri në gjak është i lartë?

nga AgroWeb Është e rëndësishme që para takimit me mjekun tuaj ju të keni ruajtur gjurmimin e niveleve të glukozës...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 3 makinat më të shpejta në botë?

Ky model i veçantë është me prodhim të kufizuar, kushton gati 4 milionë euro dhe drejtohet vetëm nga 30 klientë...

Facebook