Lidhu me ne

Kioske

Kam përdorur photoshop para 40 viteve

Untitled-11-e1459016527773

Marjana prej 44 vjetësh ushtron profesionin e fotografes. Eshtë ndër të paktat femra që mori aparatin qysh në moshë shumë të re dhe vazhdon edhe sot të fotografojë në kohën kur konkurenca është shtuar mjaft dhe teknologjia dominohet nga të rinjtë. Ky zanat, domosdoshmërisht lidhet edhe me riparimin apo përmirësimin e fotove që sot njihet si photoshopi i famshëm. Ky program kompjuterik, 40 vjet më parë ishte një punë me dorë që quhej retush. Marjana Danksi ka punuar për shumë vite me retushimin dhe e kujton si një punë të bukur që i jepte shumë kënaqësi njerëzve që dilnin në fotografi.

Ishte e vështirë në fillim për ju fotografia dhe përpunimi i saj?

Vitin e parë të punës kam qenë nxënëse pasi në atë kohë bëje një vit stazh, jepje provimin e kategorisë dhe pasi merrje kategorinë filloje punën. Kam pasur një usta shumë të mirë që më mësoi gjithçka di për fotografinë. Ai quhej Shaqir Xhani dhe sigurisht që edhe pas tij qëndronte një tjetër usta i njohur në Elbasan, Kostë Kavaja. E shikoja ndërsa punonte me filma shirit dhe pllakë filmash me formate të ndryshme. I lyente me matolinë që të ngjiste lapsi dhe në kohën kur ai ikte në Elbasan unë vazhdoja të merresha. Me laps mbushja gropat e zeza ose ndonjë puçër dhe kështu bëhej një punë e imët që quhej retush, ndërsa sot quhet fotoshop. Duke parë ustai që bëja një punë të tillë në negativ, më jepte punë dhe në pozitiv. Riparonim edhe riprodhimet me thyerje apo plasaritje, mbushnim të gjitha hijet. Normalizonim të bardhën dhe të zezën. Retushi ka qenë një gjë e bukur në atë kohë. Atëherë njerëzit e pëlqenin shumë.

Ju gjithashtu përdorni edhe fotoshopin. Cili është ndryshimi?

Po, është e vërtetë që sot përdor fotoshopin por pa e tepruar. Retushi ishte një lloj fotoshopi pasi ne zbusnim hijet që ishin të egra, hiqnim gjërat e padëshirueshme. Fotografia punohej qysh në negativ, që ishte baza e më pas stampohej. Atëherë nga që ndriçimi arrihej me llampa, ne i vendosmin në mënyrë të tillë që të realizohej një dritë-hijet dhe kështu arrihej një foto e mirë. Fotografia bardh e zi ka qenë fotografia më e bukur për mua pasi realizoheshin të gjitha me dritë-hije.

A ka fotografia sekrete?

Si çdo zanat edhe fotografia ka sekretet e saj. është shumë e rëndësishme vendosja në një fotografi, këndi si mund ta fotografosh dhe varet nga portreti i njeriut. Pra si çdo punë edhe kjo kishte ato hilet e vogla për ta bërë më të bukur. Në atë kohë pëlqehej shumë fotografia artistike dhe të gjithë mundoheshin të dilnin sa më bukur. Madje unë bëja dhe parukieren apo grimieren për gratë që të ishin sa më të paraqitshme në foto.

Keni pasur edhe momente të sikletshme pasi në atë kohë duhet t’i përmbaheshe disa rregullave?

Një nga momentet më të sikletshme me fotografinë në atë kohë ishte një lloj gjyqi që mu bë vetëm se në një nga fotografitë kishte dalë një nxënës me lugë në gojë.

Nuk kisha më shumë se dy vjet që punoja në repartin e fotografisë kur më therret drejtori e më thotë të fotografoj disa aspekte të shkollës Bujqësore dhe kështu bëra. I punova të gjitha fotot dhe ja dërgova. Më lajmërojnë një ditë dhe shkoj në zyrën e drejtuesve të asaj kohe. Kisha bërë kërkesë në parti pasi ishte direktivë që duhet të futej gjak i ri dhe mendova se më kishin thirrur për këtë qëllim.

Hyra në zyrë dhe për habinë time ishin mbledhur8-9 veta. Sekretari i parë më pyet: E di pse të kemi thirrur? Në atë moment mendova anëtarësimin por ai më drejtohet me një tjetër pyetje: Ti i kë bërë fotot për bujqësoren? Unë stepem kur më tregon një prej fotografive. Ishte një aspekt në menzë duke ngrënë nxënësit. Në tavolinën e tretë që dukej shumë pak ishte ngritur një nxënës kishte marrë një lugë dhe e kishte vënë në gojë. Për herë të parë mora një vërejtje.

Filluan të flisnin e të bënin moral por unë se kisha fare çfarë thonin ata. Nuk doja t’i gjykoja por kur filluan të merreshin me atë gjë mendova të dal sa më shpejt nga aty. Unë isha 17 apo 18 vjeç. Në ato momente mendoja: Për kaq gjë kanë thirrur gjithë këta njerëz. E jo më të hysh në parti çfarë mund të bëjnë?

Kur doli përgjegjësi, më tha që të mos mërzitesha. Unë nuk i dëgjoja hiç fjalët por i thash do të vij në zyrë të shoh kërkesën e dokumentet. Sa nxorri dokumentet e kërkesës për anëtarësim i grisa dhe iI bëra të gjitha copë e çikë.

Unë në parti nuk hyj kurrë, i thashë ustait tim. “Ju për një nxënës me lugë në gojë më bëtë një gjyq e kushedi neser pasnesër të bëni armik të popullit e kështu nuk u anëtarësova kurrë në partinë komuniste.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix5 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix5 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix5 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix23 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix23 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook