Lidhu me ne

Kryesore

Meta shuplakë të fortë edhe opozitës: E kanë lënë popullin të pambrojtur para një bande

Presidenti Ilir Meta, në një intervistë për emisionin “Opinion” në televizionin “Klan” ka shpjeguar gjithë procedurën që ka ndjekur për emërimet në Gjykatën Kushtetuese dhe debatin me mazhorancën.

Lidhur me krizën politike, Presidenti ka kritikuar dhe qëndrimet e opozitës. Ai tha se PD dhe LSI i kanë lënë qytetarët të ekspozuar dhe të pa mbrojtur para një bande.

PD dhe LSI janë më shumë pranë qeverisë se sa Presidentit. Me ato akte e veprime që kanë bërë deri tani, siç është dhe djegia e mandateve, e dëshmon këtë. PD dhe LSI i kanë lënë rrugë të hapur kapjes së institucioneve nga Rama. PD dhe LSI e kanë lënë Presidentin të ekspozuar ndaj një bande. Por unë do flasë dhe me popullin dhe ta dinë mirë se unë nuk jam i vetëm. Unë kam popullin dhe do flas me ta. Një deklaratë bëra në Pogradec dhe doli në 1 mijë media ndërkombëtare, ndaj e them që ta dinë mirë ata kur flet Ilir Meta dhe i drejtohet popullit, se….”,- tha Presidenti.

Lidhur me akuzat e PS se kreu i shtetit po pengon reformën, Meta tha se sot janë betuar anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese dhe pas dy vitesh pezullim, kjo gjykatë është funksionale. Në këtë mënyrë, kreu i shtetit tha se roli i tij jo vetëm s’ka qenë bllokues, por ka kërkuar nisjen sa më parë të punës nga gjithë institucionet.

Në emisionin “Opinion”, Presidenti Meta ka bërë një deklaratë të fortë lidhur me tentativën e PS për të marrë institucionin e Presidentit të Republikës. “Rama kërkon një President që të hedhë nja 2-3 firma në atë zyrë për të hedhur në erë interesat e shqiptarëve dhe interesat e kombit. Ta harrojë! Sa të jem unë në atë zyrë deri në 24 korrik 2022 ato firma nuk do hidhen. Do vijë koha të flas dhe çfarë firma kërkohen. Por e përsërisë ta harrojnë që unë do t’i hedh ato firma!”,- deklaroi Meta.

Lidhur me qëndrimet e disa diplomatëve në Tiranë, Meta tha: “Pse sa herë nderohet një mandat ambasadori unë do pranoj të ndryshoj e të shkel Kushtetutën? Unë do mbroj Kushtetutën e Republikës që kemi miratuar me ndërkombëtarët”.

Duke ju përgjigjur akuzave të PS se ka frikë nga reforma në drejtësi, Presidenti tha “unë të kem frikë nga SPAK i Ramës dhe Ulsit? Boll me këto marrëzira, se na e bëtë Ulsiun si Uliksin”.

I pyetur për akuzat që Dovrani ka bërë sot në një reagim publik kundër institucionit të Presidentit të Republikës, Meta tha: “Asistencë mjekësore nuk i ofroj dot Dvoranit. Ky person ka shqetësim etikën e Presidentit dhe jo faktin që është bërë palë e një plani mafioz për të hedhur në erë themelet kushtetuese të shtetit të së drejtës!”.

Ilir Meta ishte i drejtëpërdrejtë dhe i pamëshirshëm ndaj PS, Kryeministrit, por edhe PD e LSI.

 

Me teper

Kryesore1 orë më herët

Vendimi final – 118 milionë euro Becchettit për një ‘shaka’ të Edi Ramës. Dasma e Veliajt…

Në fund të korrikut është ezauruar edhe seanca e fundit, në një përpjekje të qeverisë shqiptare për të vonuar zbatimin...

Kryesore2 ditë më herët

Urrejtja për Berishën nuk mund të përligjë diktaturën e Ramës

Nga Elona Caslli Kundrejt përjashtimit të Berishës nga parlamenti ka reagime të ndryshme. Ka një kategori njerëzish që e urrejnë...

Kioske2 ditë më herët

Nga Edison Ypi / Katundi ynë është Pordhopol

Pordha nuk pirdhet dokudo. Pordha pirdhet ku pordha vlerësohet, nderohet. Në mes të katundit. Ku nëse kërcet pordhën e duhur...

Kritike3 ditë më herët

Adi Krasta kritikon Yuri Kim: Madame ambasadore jeni diplomate e dobët, zhvlerësimi juaj është i pandalshëm

Gazetari Adi Krasta ka sulmuar ambasadoren Yuri Kim pas qëndrimit që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të mbajnë...

Kioske3 ditë më herët

Ramën e korruptuar nuk e mund dot korrupsioni i Bashës

Nga Arben Ristani Rama keq qeveris. Këtë shqiptarët e ndjejnë në kurriz çdo ditë. Keq qeverisja ka brenda çdo gjë...

Stil3 ditë më herët

Disa kuriozitete shumë interesante për Rusinë, që ju mund të mos i dini

Çfarë ju vjen në mendje kur mendoni për Rusinë? Tundra? Dëbora? Ndoshta. Ka edhe një tjetër vështrim mbi Rusinë, që...

Kryesore3 ditë më herët

Nikoll Lesi i “lëpihet” Ramës / “James Bond 007” çliron gratë dhe fëmijët nga kampi i ferrit

Gazetari Nikoll Lesi, në disa shkrime të publikuara së fundi në gazetën e tij, duket se nuk po i kursen...

Stil3 ditë më herët

Shenjat e horoskopit që nuk mbajnë dot sekretet

Përpara se t’i besoni dikujt një sekret, sigurohuni që ky i fundit nuk do ta përhapë atë. Lista nuk është...

Kryesore3 ditë më herët

Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder.

Koment nga Ardit Haxhija Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder. Fundjava e parë në Shqipëri, gati për të...

Sport3 ditë më herët

Fidel Ylli: Kosova, buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria për sportin

Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli, është shprehur se institucionet në Shqipëri, duhet duhet t’i kushtojnë më shumë...

Facebook