Connect with us

Kryesore

Mazniku është kristal. Prokuroria pushon hetimet për natën 900 euro të Barcelonës

Reporter.al raporton se prokuroria ka kërkuar pushimin e çështjes Mazniku-Fusha në hotelin 900 euro/nata.

Procedimi penal u regjistrua pas publikimit në media të faturës që tregonte se biznesmeni Fusha kishte paguar 1816 euro për dy netë qëndrimi të nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku në hotelin me 5 yje “Alma” në Barcelonë në qershor 2018.

Prokuroria e Tiranës regjistoi fillimisht akuzat e “korrupsionit aktiv të nëpunësve të huaj publikë”, “shpërdorimi i detyrës” dhe “korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, por i rrëzoi ato brenda tre muajsh.

“Për çështjen penale me nr.7207…lidhur me pagesën e faturave nga administratori i kompanisë Fusha sh.p.k., Z. Shkëlqim Fusha për akomodimin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës, Z. Arbjan Mazniku dhe të zyrtarëve të tjerë të Bashkisë, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë më datë 17.12.2019 ka kërkuar në gjykatë pushimin e çështjes penale,” tha një zëdhënës i Prokurorisë së Tiranës.

Prokurori i çështjes, Alket Mersini nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi arsyet që e shtynë të kërkonte mbylljen e procedimit penal. Kërkesa e Prokurorisë nuk është shqyrtuar ende nga gjyqtari paraprak

raporton BIRN.

Kjo kërkesë i shtohet aksidenteve të shumta me organet e drejtësisë që nis me nxjerrjen nga burgu të njerëzve me precedentë krimianalë, e deri te pushimi i çështjeve të tilla si kjo e Maznikut. E mbajmë mend sesi prokuroria kërkoi pushimin e çështjes për Denar Bibën pas kallëzimit të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Me siguri që fajtorë në këtë vend ka, por ata nuk janë gjetur akoma. Duhen parë letra, akuza mund të jetë e dobët, vepër penale mbase nuk ka. Dhe Mazniku është penalisht i çliruar. Por ai ka fjetur në hotelin me 900 euro/nata. Si mundet të jetë i besueshëm ky zyrtar i Bashkisë dhe të vazhdojë të pretendojë se përfaqëson kënd aty veç ca interesave private? Nuk po përmendim këtu faktin se kryetari i tij u akuzua për falsifikim firme dhe ja tek është, pa lagur. 

Me teper

Stil2 mins ago

Nëse po përjetoni një periudhë të vështirë, mbani mend këto 6 gjëra

Gjithmonë kushtojini vëmendje asaj që keni, në vend që të pendoheni për atë që keni humbur. E vërteta është se...

Aktualitet18 mins ago

Lajmet e fundit kryesore në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë

■ Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy shpallet fajtor për korrupsion, dënohet me tre vjet burg ■ Senati i SHBA mund të votojë...

Radar24 mins ago

“E vërteta do të dalë në dritë”, Carla Bruni në mbështetje të bashkëshortit të saj Sarkozy

Ish-presidenti francez, Nicola Sarkozy u dënua ditën e djeshme nga një gjykatë franceze me 3 vjet burg mbi akuzat për...

Temporal49 mins ago

“Ju flet Moska” – Kush qëndron pas biznesit kriminal të Klodiana Lalës

Gazetarët investigativë në Shqipëri ishin në fokus të analizës së emisionit “Ju flet Moska” nga Kastriot Myftaraj në Rtv Ora....

Kryesore1 hour ago

Mediu: Rama tenton të krijojë karantinë për opozitën

  Gjykata Kushtetuese do të gjykojë këtë të martë kërkesën e Partisë Republikane në lidhje me kundërshtimin e vendimit për...

Kritike2 hours ago

Kryeministri si shef pavijoni

Prej kohësh, qesharakja me shqetësuesen ndërrojnë vendet. E shëmtuara dhe propagandistikja janë bërë trup i vetëm e megjithatë nuk ndalen....

Kryesore2 hours ago

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Foto ilustruese Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër...

Temporal2 hours ago

Aleatët e Bashës si ‘inglorious bastards’

Alfred Lela Në krizën e madhe që prodhojnë listat, sa herë ato i bën Basha, ka edhe një krizë të...

Kryesore2 hours ago

Jorida Tabaku: Kujt i duhet më Edi Rama?

Nga Jorida Tabaku Si gjeli që krekoset në majë të një grumbulli dështimesh, Edi Rama kërkon një mandat të tretë....

Kryesore3 hours ago

Basha akuzon Ramën se ka dëmtuar buxhetin me 6.2 miliardë euro

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka shkaktuar 6.2 milionë euro dëm në buxhetin e shtetit. Përmes një...

Facebook