Lidhu me ne

Kryesore

Joe Biden zgjedh Kamala Harris si kandidate për zëvendëspresidente të SHBA

Joe Biden zgjedh Kamala Harris si kandidate për zëvendëspresidente të SHBA

Nga VOA-

Kandidati i demokratëve për president të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden futet në fushatën zgjedhore kundër presidentit, Donald Trump me senatoren nga Kalifornia, Kamala Harris si kandidate për zëvendëspresidente.    

Për një kohë të gjatë Joe Biden ngurroi në zgjedhjen e politikanes zëvendëse të tij në rast të fitores së zgjedhjeve presidenciale. Tanimë, siç pritej, ai vendosi për senatoren nga Kalifornia, Kamala Harris, siç e bëri vetë të ditur në Twitter. “Kam nderin të bëj të ditur, zgjedhjen e Kamala Harris, një luftëtare e patrembur për njerëzit e thjwshtë dhe një nga shërbyeset më të mira publike të vendit- si “Running Mate”.

Risi historike

Me këtë për herë të parë një grua jo e bardhë qëndron në krah të kandidatit për president të SHBA. 55 vjeçarja ka qenë vetë më parë pjesë e garës për kandidaturën si presidente dhe ish-prokurore. Vajza e prindërve nga Xhamajka dhe India konsiderohet si luftarake, gjë që shihet me sy të mirë në fushatën zgjedhore tek kandidatët zëvendës.

Kamala Harris është amerikanja e dytë me ngjyrë në histori që është zgjedhur në senatin amerikan. Ajo bën pjesë tek politikanet më të njohura me ngjyrë në SHBA. Në fushatën e saj për t’u zgjedhur kandidate për presidente ajo premtoi, se dëshiron të bashkojë vendin.Debati për zgjedhjen e kandidatëve presidencialë me Joe Biden në CNN

USA Kamala Harris Primaries Debatte mit Biden (picture-alliance/AP Photo/P. Sancya)

Një ekip i mirë?

Marrëdhënia e saj me Joe Biden konsiderohet si e mirë, megjithëse gjatë garës për kandidatë për presidentë ata janë përplasur disa herë. Si prokurore e përgjithshme ajo ka punuar ngushtë me djalin e Joe Bidenit, Beau, së bashku ata u matën me bankat e mëdha, mbështetën popullin punëtor dhe mbrojtën gratë dhe fëmijët nga keqpërdorimi, u shpreh Biden. “Kam qenë atëherë krenar dhe jam tani krenar, që e kam atë partnere në fushatë.”

Joe Biden vetë ka qenë 8 vjet në krah të Barack Obamës si zëvendëspresident. Në mars ai bëri të ditur se si zëvendësen e tij do të zgjedhë një femër. Në kuadër të protestave mbarëkombëtare kundër racizmit në SHBA presioni ndaj tij për të zgjedhur një kandidate jo të bardhë u rrit.

Qëndrimi i Donald Trumpit

Edhe presidenti amerikan është shprehur më parë për këtë. Sipas tij vendimi që herët i rivalit të tij, Joe Biden për të pasur një grua në krah si zëvendëspresidente përmban rreziqe. “Unë do të kisha tendencën të zgjidhja një rrugë tjetër”, ka thënë 74 vjeçari të martën në një intervistë për radion Fox Sports. “Disa do të thonin, se burrat do të ndjehen të fyer nga kjo. Disa do thonë se është në rregull.

Me teper

Kryesore2 ditë më herët

Urrejtja për Berishën nuk mund të përligjë diktaturën e Ramës

Nga Elona Caslli Kundrejt përjashtimit të Berishës nga parlamenti ka reagime të ndryshme. Ka një kategori njerëzish që e urrejnë...

Kioske2 ditë më herët

Nga Edison Ypi / Katundi ynë është Pordhopol

Pordha nuk pirdhet dokudo. Pordha pirdhet ku pordha vlerësohet, nderohet. Në mes të katundit. Ku nëse kërcet pordhën e duhur...

Kritike2 ditë më herët

Adi Krasta kritikon Yuri Kim: Madame ambasadore jeni diplomate e dobët, zhvlerësimi juaj është i pandalshëm

Gazetari Adi Krasta ka sulmuar ambasadoren Yuri Kim pas qëndrimit që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të mbajnë...

Kioske3 ditë më herët

Ramën e korruptuar nuk e mund dot korrupsioni i Bashës

Nga Arben Ristani Rama keq qeveris. Këtë shqiptarët e ndjejnë në kurriz çdo ditë. Keq qeverisja ka brenda çdo gjë...

Stil3 ditë më herët

Disa kuriozitete shumë interesante për Rusinë, që ju mund të mos i dini

Çfarë ju vjen në mendje kur mendoni për Rusinë? Tundra? Dëbora? Ndoshta. Ka edhe një tjetër vështrim mbi Rusinë, që...

Kryesore3 ditë më herët

Nikoll Lesi i “lëpihet” Ramës / “James Bond 007” çliron gratë dhe fëmijët nga kampi i ferrit

Gazetari Nikoll Lesi, në disa shkrime të publikuara së fundi në gazetën e tij, duket se nuk po i kursen...

Stil3 ditë më herët

Shenjat e horoskopit që nuk mbajnë dot sekretet

Përpara se t’i besoni dikujt një sekret, sigurohuni që ky i fundit nuk do ta përhapë atë. Lista nuk është...

Kryesore3 ditë më herët

Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder.

Koment nga Ardit Haxhija Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder. Fundjava e parë në Shqipëri, gati për të...

Sport3 ditë më herët

Fidel Ylli: Kosova, buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria për sportin

Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli, është shprehur se institucionet në Shqipëri, duhet duhet t’i kushtojnë më shumë...

Radar3 ditë më herët

Trump mbledh $82 milionë në gjysmë e parë të 2021 për axhendën e tij politike

Ish-Presidentit Trump ka grumbulluara më shumë se 82 milion dollarë në gjysmën e parë të viti 2021, përmes komiteteve të...

Facebook