Connect with us

Kryesore

Pse keqkuptohet përherë për politikën e jashtme ky mjeshtër i fjalës?

Edi Rama mund të jetë ndoshta i vetmi kryeministër që pas thuajse çdo deklarate që ka të bëjë me politikën e jashtme, i duhet të zhvillojë një fushatë sqaruese disa ditore për të shpjeguar atë që ka dashur të thotë. Kjo I ka ndodhur me deklaratat që bëri në fushatën elektorale në ShBA, për deklaratat në Beograd, për Minishengenin, për raportet me Turqinë, për qëndrimet ndaj europarlamentarëve të ndryshëm, për idenë e ndërjes së Kosovës. Dhe tani së fundmi edhe për zgjedhjet në Mal të Zi.

Skema e veprimit për të shpjeguar kryeministrin është kjo: ai deklaron diçka duke i shkelur syrin vetes se edhe këtë radhë e bëri një provokim dhe luajti si strateg. Rezulton se provokimi është budallallëk me brirë, ridel me një tjetër deklaratë përmes së cilës integron vërejtjet e bëra që i kamuflon pas akuzave se ka qenë i keqkuptuar.

Më pas nis telenovela e shkrimeve që kanë si kapitull të Gjenezës letrat e hapura për kombin shqiptar, gjeneratën tjetër, të Baton Haxhiut. Këtu ndihmon idiotizmi i pakonkurueshëm i krahut tjetër mediatik që nuk ka kandar ta peshojë. Dhe ja gafa e radhës iku. U tret, u harrua. Po edhe ca gjëra u sqaruan.

Shikoni sesi kryeministrit shqiptar, që përflitet si publicist dhe intelektual, iu desh të bënte tre deklarat për zgjedhjet në Mal të Zi: njërën në dy gjuhe, tjetrën në shqip dhe të tretë në përultësishten e një zëdhënësi të vetes që është kapur për të satën herë në gabim.

Më vjen shumë keq, po ne kemi bërë përpjekje për t’i bashkuar faktorët atje dhe ministri në detyrë sot Cakaj ka punuar intensivisht me faktorët shqiptarë.

E dyta nëse unë do t’i bëja thirrje shqiptarëve për të mos votuar për Listën Shqiptare do e bëja shqip mesazhin nga fillimi deri në fund siç e bëra sot. Ai ishte një mesazh i kërkuar si kontribut nga partia simotër Social Demokrate e Malit të Zi dhe Presidentit Gjykanovic dhe ishte bindja ime. Mesazhi i sotëm për shqiptarët ishte mesazhi i sotëm për të votuar për listën shqiptare.

Dhe pse këto dy mesazhe janë komplementare me njeri-tjetrin?

Për një arsye shumë të thjeshtë. Partneriteti i shqiptarëve me Presidentin Gjukanoviç është një risi strategjike për shqiptarët dhe për vetë Shqipërinë si fqinje dhe aleate me Malin e Zi

ka thënë z. Rama.

Fjalia e fundit është thelbi, ndonëse me një korrigjim: partneriteti me Gjukanoviçin nuk është risi strategjike sepse ka qenë. Theksimi i saj zbulon një risi strategjike për marrëdhëniet personale mes Ramës dhe Gjukanoviçit arsyet e së cilës mund të jenë të shumta, por vetëm shqiptarëve në përgjithësi nuk u shërbejnë. Në çdo rast është e çuditshme të shohësh këtë mjeshtër të fjalës të përpëlitet në deklarata pas deklaratash pa kuptim kur p.sh edhe presidenti që nuk shkëlqen në lëmin e fjalës nuk nakatoset kështu me këmbët e veta. Por xhanëm avokatët e tij mundet që një ditë ta nxjerrin këtë si strategji diversioni. Nuk thonë kot, budalllallëku ndonjëherë është fat. / Respublica.al

Me teper

Temporal1 min ago

“Ju flet Moska” – Kush qëndron pas biznesit kriminal të Klodiana Lalës

Gazetarët investigativë në Shqipëri ishin në fokus të analizës së emisionit “Ju flet Moska” nga Kastriot Myftaraj në Rtv Ora....

Kryesore40 mins ago

Mediu: Rama tenton të krijojë karantinë për opozitën

  Gjykata Kushtetuese do të gjykojë këtë të martë kërkesën e Partisë Republikane në lidhje me kundërshtimin e vendimit për...

Kritike51 mins ago

Kryeministri si shef pavijoni

Prej kohësh, qesharakja me shqetësuesen ndërrojnë vendet. E shëmtuara dhe propagandistikja janë bërë trup i vetëm e megjithatë nuk ndalen....

Kryesore58 mins ago

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Foto ilustruese Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër...

Temporal1 hour ago

Aleatët e Bashës si ‘inglorious bastards’

Alfred Lela Në krizën e madhe që prodhojnë listat, sa herë ato i bën Basha, ka edhe një krizë të...

Kryesore2 hours ago

Jorida Tabaku: Kujt i duhet më Edi Rama?

Nga Jorida Tabaku Si gjeli që krekoset në majë të një grumbulli dështimesh, Edi Rama kërkon një mandat të tretë....

Kryesore2 hours ago

Basha akuzon Ramën se ka dëmtuar buxhetin me 6.2 miliardë euro

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka shkaktuar 6.2 milionë euro dëm në buxhetin e shtetit. Përmes një...

Radar2 hours ago

Kur infektohet me Covid-19 një grua shtatzënë, çfarë ndodh me fëmijën?

Ndër pyetjet e shumta që na mundojnë lidhur me pandeminë Covid-19, nisur nga “kur do të mbarojë e gjitha kjo...

Kryesore2 hours ago

Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Gjatë pesë viteve të fundit huamarrja e huaj ka mbuluar mesatarisht rreth 17% të nevojave të përgjithshme të qeverisë Borxhi...

Radar2 hours ago

Dua Lipa, tanimë artistja e dytë më e dëgjuar në botë në “Spotify”

Dua Lipa tanimë është artistja e dytë më e dëgjuar në të gjithë botën në “Spotify”, dhe e para nëse...

Facebook