Lidhu me ne

Aktualitet

Berisha: Basha u mor peng nga Edi Rama, u asistua edhe nga Yuri Kim

Në bashkëbisedim me shqiptarët në Florida të SHBA-ve, ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar si të jashtëzakonshëm Kuvendin Kombëtar që u mbajt dje, thirrur nga firmat e delegatëve.

Lideri historik i demokratëve, ndër të tjera tha se Partia Demokratike është marrë peng nga qeveria e Edi Ramës.

Berisha tha se duhet të “pranojmë edhe presionet e pandershme ndaj Lulzim Bashës”, sipas tij i asistuar edhe nga ambasadorja amerikane Yuri Kim.

“Ishte më i jashtëzakonshme, ndoshta edhe në historinë  pluralizmit të vendeve të tjera seps ky ishte vendi i parë që mblidhej me firmat e anëtarëve , pasi udhëheqja e kësaj partie nuk pranonte të mblidhte Kuvendin sepse e dinte që do t’u tregonte atyre vendin e merituar për shkelmimin e statutit të PD. Për shkelmimin që u kishin bërë forumeve, parimeve, për vendosjen e kësaj force nga forcë konservatore në një parti të majtë tërësisht e larguar nga vlerat tona të përbashkëta, liritë dhe të drejtat njerëzore. Besimet vlerat e familjes, e larguan nga interesi kombëtar dhe dinjiteti njerëzor.

Për të gjitha këtu, pas një konsulte dy mujore me atë që  e quajmë Foltore ku u mblodhën dhjetëra mijëra demokratë kundër presioneve të qeverisë që ka marrë peng. Duhet të pranojmë edhe presionet e pandershme edhe të pengut të qeverisë, ish kryetarit Basha i asistuar në një mënyrë ose tjetër edhe nga ambasadorja Yuri im që me ndërhyrjet e saj është kataliste e gjendjes së krijuar, faktikisht  e marrjes peng të opozitës nga qeveria. Ju e dini që një vendim me datë 19 maj u shpall nga DASH në të cilët njoftohesha se jam shpallur non grata për korrupsion. Ne letrën që i drejtoj Sekretarit Blinken u them se ky është një akt i lotimit korruptim të Ramës dhe George Soros”, -deklaroi Berisha.

MË TEPËR

Kryesore7 orë më herët

AKSH-i prokuron 190 milion euro, por serverat i ka me qira jashtë Shqipërisë

Berisha: AKSH-i prokuron 190 mln euro, por serverat i ka me qira jashtë Shqipërisë Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha...

Mix7 orë më herët

8 arsye pse zgjoheni të lodhur dhe si ta rregulloni këtë!

Ju flini për shtatë deri në tetë orë pothuajse çdo natë, vetëm për t’u ndjerë sërish i shqetësuar gjatë mëngjesit...

Letersi7 orë më herët

10 libra që mund të ndryshojnë jetën tuaj

Ata thonë se një libër i mirë mund të ndryshojë jetën tuaj dhe asgjë nuk mund të jetë më e...

Mix7 orë më herët

9 zakonet e grave që qëndrojnë gjithmonë tërheqëse

Mund të jetë e lehtë të krahasojmë veten me njerëzit e tjerë, veçanërisht kur ndihemi të vetëdijshëm për formën e...

Mix8 orë më herët

A ka ndodhur vërtet Lufta e Trojës?

Bazat e letërsisë perëndimore, gjurmohen zakonisht në epikat e Greqisë së Lashtë. Veprat homerike si “Iliada” dhe “Odisea” janë ndër...

Mix8 orë më herët

10 cilësitë bazë të një njeriu mendërisht të shëndetshëm

E keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë do të thotë të jesh i shëndetshëm mendërisht? Ndonëse diskutimet lidhur me këtë...

Mix8 orë më herët

Pse zemërohemi, kur kemi uri?

Ju ndoshta keni vënë re se njerëzit bëhen mjaft nervozë kur ndjejnë uri. Ka disa arsye pse ndodh kjo. Trupi...

Mix8 orë më herët

Ç’thonë ekspertët për varësinë nga masturbimi? Cilat janë shenjat

Termi “varësi nga masturbimi” përdoret për t’iu referuar një dëshire për të masturbuar në mënyrë “të tepruar”. A është varësi?...

Mix8 orë më herët

Sekreti i rënies nga pesha qëndron te koha kur konsumoni mëngjesin dhe darkën

Ushqyerja është një aspekt shumë i rëndësishëm i shëndetit të organizmit. Krahas saj, koha e ushqyerjes është po aq e...

Mix8 orë më herët

Malajzia ndalon transmetimin e filmit “Thor: Love and Thunder”

Malajzia ka ndaluar filmin e Marvel’s Thor: Love and Thunder nga kinematë për shkak të ‘përmbatjtjeve homoseksuale’ në një përpjekje...

Facebook