Lidhu me ne

Aktualitet

“Ndërhyrje brutale, sillet si guvernatore sovjetike”/ Berisha “shënjestron” Yuri Kim nga Kuvendi Kombëtar i PD-së

“Ndërhyrje brutale, sillet si guvernatore sovjetike”/ Berisha

Sali Berisha, gjatë fjalës së tij në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike, ka folur edhe për ambasadoren e SHBA-ve Yuri Kim, duke deklaruar se burokratë të ambasadës, kanë ndërhyrë “brutalisht në punët e brendshme të Partisë Demokratike”. 

Berisha përmendi edhe disa nga “bëmat” e Donald Lu, duke deklaruar se mbështeste qeverinë edhe pse vendi ishte mbushur me drogë. 

Berisha e quajti Yuri Kim “guvernatore” që bën veprime sikur të përfaqësojë Bashkimin Sovjetik dhe jo SHBA-të. 

“Është ë trishtuar dhe e dhimbshme, të shohësh ambasadoren e SHBA, të sillet si guvernatore, njëlloj si dikur ambasadori sovietik në Tiranë.

Perandoritë ndryshojnë si nata me ditët. Por mjerisht, burokratët dhe njerëzit ndonjëherë e harrojnë këtë”, tha Berisha. 

“U përballëm me ndërhyrjen brutale e diplomatëve nga nje vend mik si SHBA.

Dua t’ju them këtyre zyrtarëve, se ne jemi një komb i vjetër në historinë tonë. Pakkush më shumë se ne ka patur të bëjë me superfuqitë e kohërave nga lashtësia ederi më sot.

Bashkimi Sovietik, siç e cilësoi në mënyrë gjeniale presidenti Regan, ishte perandoria e së keqes, superfuqia e totalitarizmit, e degradimit të njeriut. E mjerimit, dhunës, terrorit.

E kundërta e tij, janë SHBA-të. Perandoria e lirisë, e vlerave, vendi i madh i lirisë ka bërë për lirinë e shqitparëve, më shumë se çdo vend tjetër, por vendi i madh i lirisë ka bërë për lirinë e botës, më shumë se kushdo tjetër.

Është ë trishtuar dhe e dhimbshme, të shohësh ambasadoren e SHBA, të sillet si guvernatore, njëlloj si dikur ambasadori sovietik në Tiranë.

Perandoritë ndryshojnë si nata me ditët. Por mjerisht, burokratët dhe njerëzit ndonjëherë e harrojnë këtë.

Presidenti i SHBA-ve, me dekretin e tij, dekreton një ambasadore, përfaqësuese të vlerave të kombit të tij të madh, të interesave të lirisë, demokracisë së këtij kombi.

Po cfarë ndodh? E paimagjinueshme. Në kulmin e mbulimit me drogë të Shqipërisë, me pjesëmarrjen e policise, përfaqësuesi i vendit më të madh të lirisë, përgëzon policinë.

Në kulmin e korrupsionit dhe shndërrimin e Shqipërisë në protektorat të krimit të organizuar, përfaqësuesi i shtetit të madh, ligjërata në mbrojtje të qeverisë.

Edhe më keq akoma, në maj të këtij viti, DASH shpall non-grata Sali Berishën. Tetë vitë pasi kishte dhënë dorëheqjen nga çdo rol, njeriun që ishte lavdëruar më shumë se cdokush tjetër, nga administrata e SHBA, për luftën me sukses ndaj korrupsionit.

Shpall non-grata, njeriun që gjatë gjithë jetës nuk kishte patur kurrë një akuzë të ngritur, ndaj tij apo familjarëve të tij për korrupsion…”, tha ndër të tjera Berisha. 

Me teper

Stil7 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil7 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar21 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore21 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil21 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook