Lidhu me ne

Radar

TRANSKRIPTI ZBULON GAFËN – Ambasadorja Yuri Kim ia futi kot, Fevziu nuk e korrigjoi …


Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka bërë një gafë në emisionin ‘Opinion’ të para pak ditëve duke mos njohur aktin e pavarësisë së Ismail Qemalit të 28 nëntorit 1912.

Në transkriptin e intervistës të publikuar nga ambasada amerikane në faqen e saj, teksa gazetari Blendi Fevziu i thotë  Kim se Shqipëria nuk ka rrugë tjetër vec perëndimit, ambasadorja amerikane u përgjigj se Shqipëria duhet të bëjë një zgjedhje, siç bëri në vitin 1920 duke u shkëputur nga Perandoria Osmane e duke u bërë shtet i pavarur.

Ndërkohë gazetari Blendi Fevziu vijon më tej intervistën me ambasadoren amerikane duke mos tentuar ta korrigjojë për gafën e rëndë e të dukshme.

Akti i Pavarësisë së Shqipërisë nga Perandoria Osmane u firmos në Vlorë më 28 nëntor 1912.

Pjesë nga transkripti

Fevziu: Shqipëria nuk ka rrugë tjetër përveç Perëndimit, le të themi Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ambasadorja Kim: Nuk do thosha se Shqipëria nuk ka rrugë tjetër. Ju duhet të bëni një zgjedhje.

Fevziu: Zgjedhje?

Ambasadorja Kim: Mendoj se në vitin 1920, në fund të Luftës së Parë Botërore, Shqipëria zgjodhi të shkëputej nga Perandoria Osmane dhe të bëhej një shtet i pavarur. Shtetet e Bashkuara zgjodhën të mbështesin aspiratat e shqiptarëve në këtë drejtim…

Deklarata e Pavarësisë së 28 nëntorit 1912

Ismail Qemali e patriotë të tjerë shqiptarë nga të gjitha viset e vendit gjatë ceremonisë së shpalljes së pavarësisë në Vlorë

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar4 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar4 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar18 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix23 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar23 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix23 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix23 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar23 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook