Lidhu me ne

Radar

Donald Trump padit CNN për shpifje, kërkon 475 milionë dollarë dëmshpërblim


Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka paditur kundërshtarin e tij kryesor mediatik, kanalin e lajmeve CNN, për shpifje, duke kërkuar 475 milionë dollarë dëmshpërblim.

Manjati i pasurive të paluajtshme, i kthyer në politikan republikan, ngriti padinë të hënën në Gjykatën e Qarkut të SHBA-së për Distriktin Jugor të Floridës.

“Përtej thjesht nënvizimit të çdo informacioni negativ ndaj klientit tonë dhe injorimit të të gjitha informacioneve pozitive rreth tij, CNN ka kërkuar të përdorë ndikimin e saj masiv – supozohet se është një burim lajmesh ‘i besuar’ – për të shpifur ndaj Donald Trump në mendjet e shikuesve dhe ndjekësve të tij me qëllimin për ta mundur atë politikisht.” – argumenton padia.

Ai shton se CNN përdori emërtime ‘skandaloze’ për të shkatërruar imazhin e ish-presidentit për audiencën e tij, duke e denoncuar atë si një ‘racist’, ‘lake rus’, ‘rebel’ e ‘Hitler’. Të paktën kjo e fundit ngrihet në nivelin e ‘keqdashjes’, pretendoi Trump.

Si rezultat i narrativës së vazhdueshme të CNN se ‘Trump është Hitler’, audienca e saj i ka lidhur në mënyrë të pakthyeshme të dy personazhet vijon padia.

CNN jo vetëm që i shkaktoi Trumpit ‘dëmtim të reputacionit të tij, siklet, dhimbje, poshtërim dhe ankth mendor’, sipas padisë, por e bëri këtë nga inati dhe i vetëdijshëm se po gënjejnë, pasi thuhet se refuzoi të korrigjonte një listë të të rreme deklaratash shpifëse’ tha ekipi ligjor i Trump.

Avokatët e tij kanë kërkuar heqjen e deklaratave, 475 milionë dollarë dëmshpërblim, pagesën e tarifave ligjore dhe të udhëtimit.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar5 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar5 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar19 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix23 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar24 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix24 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix24 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar24 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook