Lidhu me ne

Radar

Shqiptarët tërheqin kursimet nga bankat për të përballuar jetesën

Shqiptarët tërheqin kursimet nga bankat për të

Shqiptarët patën më pak para’ të kursyera në banka muajin e shkuar. Të dhënat nga Banka e Shqipërisë tregojnë se muajin e shkuar totali i depozitave të familjeve në lekë ra në 429.5 miliardë lekë nga gati 437 miliardë lekë qershorin e një viti më parë.

“Shkaku i çmimeve. Janë rritur aq shumë sa nuk mbetet asgjë për të kursyer. Jemi duke ngrënë ato që kemi kursyer”, thonë qytetarët.

Për të përballuar jetesën, shqiptarët duket se kanë tërhequr nga bankat edhe kursimet në euro. Të dhënat nga Banka Qendrore tregojnë se totali i depozitave në valutën europiane në fund të muajit të shkuar ra në 511,5 milionë euro nga 527,9 milionë qershorin e një viti më parë.

“Janë të ardhurat e pamjaftueshme dhe çmimet e larta ato që nuk lejojnë të mbash diçka të kursyer në bankë”, thonë qytetarët.

Megjithatë, në një kohë sasia e parave të kursyera nga individët në banka u ul, muajin e shkuar totali i depozitave në lekë, përfshirë bizneset,  rriti në 547. 8 miliardë lekë nga më pak se 544 miliardë qershorin e 2022-shit.

Ecuri ndjeshëm më e mirë paraqitet te depozitat në euro, të cilat në fund të muajit të shkuar kanë kapur nivelin e gati 6.7 miliardë eurove. Në raport me një vit më parë, kursimet totale në banka në monedhën europiane rezultojnë të jenë zgjeruar me 13,3 për qind.

/A2

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook