Lidhu me ne

Radar

Anthony Fauci dyfishoi pasurinë e tij gjatë pandemisë Covid-19 – Raporti


Pasuria neto e shefit të mjekësisë amerikane Anthony Fauci u rrit në 12.6 milionë dollarë në vitin 2021, gati dyfishi i 7.6 milionë dollarëve që kishte qenë në vitin 2019, zbuloi të premten grupi mbikëqyrës OpenTheBooks, duke cituar zbulimet financiare që mori nga punëdhënësi i Faucit, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë.

Tashmë punonjësi më i paguar në qeverinë federale para pandemisë si drejtor i Institutit Kombëtar për Alergjitë dhe Sëmundjet Infektive, Fauci tërhoqi një pagë prej 456,000 dollarë në 2021 dhe 480,000 dollarë në 2022.

Megjithatë, kjo pagë përfaqëson vetëm një pjesë të parave që ai bëri, ndërsa politikat e tij Covid-19 ndihmuan ta shtynin ekonominë amerikane në recesion.

“Ndërsa Dr. Fauci ka qenë një burokrat qeveritar për më shumë se 55 vjet, vlera e tij neto e familjes u rrit jashtë mase gjatë pandemisë.” – tha CEO-ja i OpenTheBooks Adam Andrzejeëski për Fox Neës, duke ia atribuuar rritjen e pasurisë së mjekut ‘rritjes së pagave në fund të karrierës, çmimeve fitimprurëse në para dhënë nga organizata jofitimprurëse në mbarë botën dhe një portofol gjithnjë e më i madh investimesh’.

Fauci është kritikuar gjatë gjithë pandemisë për gjoja përfitime nga ilaçi i kushtueshëm antiviral Remdesivir, të cilin ai e shpalli standardin për trajtimin e Covid-19, pavarësisht rezultateve të dobëta të provave klinike dhe që ishte kundër këshillave fillestare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar4 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar4 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar19 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix23 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar24 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix24 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix24 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar24 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook