Lidhu me ne

Kryesore

Aplikacioni TikTok blihet nga kompania amerikane Oracle

Aplikacioni TikTok blihet nga kompania amerikane Oracle

Aplikacioni kinez TikTok do të jetë nën pronësi të kompanisë amerikane Oracle Corp, e cila duket se ka mundur në garën për të blerë aplikacionin, kompaninë tjetër shumë të famshme amerikane Microsoft.

Lajmi për blerjen e TikTokut nga Oracle është dhënë në shumë media amerikane, të cilat citojnë burime të tyre nga brenda bisedimeve.

Sipas tyre, Oracle është prezantuar si “partneri i besuar teknologjik” i TikTok-ut në SHBA dhe marrëveshja ka të ngjarë të mos strukturohet si një shitje e plotë.

Hapi i radhës është që Shtëpia e Bardhë dhe Komiteti për Investime të Huaja në SHBA të miratojnë marrëveshjen.

Bisedat për blerjen e TikTok-ut nga një kompani amerikane nisën pas kërcënimeve të presidentit amerikan Donald Trump se nuk do të lejojë përdorimin e aplikacionit në SHBA, pasi përbën rrezik për sigurinë kombëtare.

Sipas Trumpit, fakti që kompania është kineze, mund të detyrohet nga shteti kinez që të tregojë të dhënat e përdoruesve amerikanë.

Me teper

Kryesore2 ditë më herët

Urrejtja për Berishën nuk mund të përligjë diktaturën e Ramës

Nga Elona Caslli Kundrejt përjashtimit të Berishës nga parlamenti ka reagime të ndryshme. Ka një kategori njerëzish që e urrejnë...

Kioske2 ditë më herët

Nga Edison Ypi / Katundi ynë është Pordhopol

Pordha nuk pirdhet dokudo. Pordha pirdhet ku pordha vlerësohet, nderohet. Në mes të katundit. Ku nëse kërcet pordhën e duhur...

Kritike2 ditë më herët

Adi Krasta kritikon Yuri Kim: Madame ambasadore jeni diplomate e dobët, zhvlerësimi juaj është i pandalshëm

Gazetari Adi Krasta ka sulmuar ambasadoren Yuri Kim pas qëndrimit që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të mbajnë...

Kioske2 ditë më herët

Ramën e korruptuar nuk e mund dot korrupsioni i Bashës

Nga Arben Ristani Rama keq qeveris. Këtë shqiptarët e ndjejnë në kurriz çdo ditë. Keq qeverisja ka brenda çdo gjë...

Stil2 ditë më herët

Disa kuriozitete shumë interesante për Rusinë, që ju mund të mos i dini

Çfarë ju vjen në mendje kur mendoni për Rusinë? Tundra? Dëbora? Ndoshta. Ka edhe një tjetër vështrim mbi Rusinë, që...

Kryesore2 ditë më herët

Nikoll Lesi i “lëpihet” Ramës / “James Bond 007” çliron gratë dhe fëmijët nga kampi i ferrit

Gazetari Nikoll Lesi, në disa shkrime të publikuara së fundi në gazetën e tij, duket se nuk po i kursen...

Stil2 ditë më herët

Shenjat e horoskopit që nuk mbajnë dot sekretet

Përpara se t’i besoni dikujt një sekret, sigurohuni që ky i fundit nuk do ta përhapë atë. Lista nuk është...

Kryesore3 ditë më herët

Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder.

Koment nga Ardit Haxhija Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder. Fundjava e parë në Shqipëri, gati për të...

Sport3 ditë më herët

Fidel Ylli: Kosova, buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria për sportin

Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli, është shprehur se institucionet në Shqipëri, duhet duhet t’i kushtojnë më shumë...

Radar3 ditë më herët

Trump mbledh $82 milionë në gjysmë e parë të 2021 për axhendën e tij politike

Ish-Presidentit Trump ka grumbulluara më shumë se 82 milion dollarë në gjysmën e parë të viti 2021, përmes komiteteve të...

Facebook