Lidhu me ne

Temporal

Studimi: Vaksina e Pfizer po aq efektive sa në prova

Sipas një studimi të ri vaksina e re që lufton COVID-19-n, prodhuar nga kompanitë Pfizer-BioNTech, është po aq efektive kur përdoret tek popullata e përgjithshme sa edhe gjatë provave klinike të fazës së fundit.

Në një studim në shkallë të gjerë që përfshiu 1.2 milionë njerëz, ekspertët e Institutit të Kërkimeve “Clalit” të Izraelit gjetën se vaksina me dy doza zvogëlonte rastet simptomatike të COVID-19-s me 94% në të gjitha grupmoshat dhe ulte rastet e rënda të sëmundjes me 92%. Studiuesit gjithashtu zbuluan se një dozë e vetme e vaksinës ishte 57% efektive pas vetëm dy javësh nga marrja e saj.

Studimi i cili është rishikuar edhe nga të tjerë ekspertë dhe botuar të mërkurën në revistën mjekësore “New England Journal of Medicine”, është analiza e parë e një strategjie kombëtare të vaksinimit kundër COVID-19-s.

Provat klinike të fazës së fundit të kryera nga Pfizer-BioNTech-u treguan se vaksina ishte 95% efektive ndaj koronavirusit të ri.

Ndërkohë kompania “Moderna” thotë se ka prodhuar një version të ri të vaksinës së saj me dy doza për të luftuar variantin e COVID-19-s të identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut. Kompania farmaceutike me bazë në SHBA, ka dërguar për studime shtesë një sasi të vogël të versionit të ri të vaksinës në Institutin Kombëtar amerikan të Shëndetit.

Kompania “Moderna” po teston gjithashtu nëse duhet të shtojë një dozë të tretë përforcuese në regjimin e saj aktual me dy doza për të përcaktuar nëse mund të krijonte imunitetin e nevojshëm për të luftuar variantin e Afrikës së Jugut.

Si “Pfizer” ashtu edhe “Moderna” thonë se planifikojnë të rrisin prodhimin e vaksinave brenda muajve të ardhshëm. “Pfizer-i” pritet të dyfishojë prodhimin në 13 milionë doza në javë deri në mes të marsit ndërsa “Moderna” shpreson të ofrojë 40 milionë doza në muaj deri në prill.

Ndërkohë të enjten drejtuesit e Bashkimit Evropian do të takohen virtualisht për të diskutuar mënyrat për të përmirësuar ritmin e ngadaltë të prodhimit dhe shpërndarjes së vaksinave kundër COVID-19-s.

Në mesin e anëtarëve të bllokut po rriten shqetësimet se variantet që përhapen me shpejtësi të zbuluara kohët e fundit në Britani dhe Afrikën e Jugut, do të jenë rezistente ndaj vaksinave të reja./VOA/

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook