Lidhu me ne

Temporal

“Ju flet Moska” – Kush qëndron pas biznesit kriminal të Klodiana Lalës

Klodiana Lala answers the $ 1 million question: I have a very difficult  time ... - Aktualitet

Gazetarët investigativë në Shqipëri ishin në fokus të analizës së emisionit “Ju flet Moska” nga Kastriot Myftaraj në Rtv Ora.

Myftaraj: Në Shqipëri është krijuar një kult i një grupi të ashtuquajturve gazetarë investigativë.

Nuk dua ti fus të gjithë këtu por janë disa gazetarë të këtij lloji që e quajnë veten elitarë, kampionë të investigimit dhe hulumtimit. Këta kanë krijuar lidhje në prokurori, gjykata, polici dhe më tej.

Marrin informacione, shpërndajnë në publik informacione që nëse janë për tu shpërndarë duhet të jepeshin ose përmes njoftimeve të zëdhënësave të isntitucioneve përkatëse ose në konferenca për mediat.

Lajm i Fundit: Kastriot Myftaraj e padit Kuranin në prokurorinë Tiranë |  Presheva Jonë

Por drejtuesit e këtyre institucioneve zgjedhin që të bisedojnë jozyrtarisht me këta gazetarë, tu japin shpesh dhe dezinformacione për qëllime të caktuara.

Këta gazetarë janë kthyer në njëfarë lloj institucioni fuqie publike, mediatike të cilët shpesh edhe me lidhje me botën kriminale bëjnë dezinformime në funksion të bandave të caktuara kriminale.

Është lehtësisht e kuptueshme. Një shembull i një gazetari të tillë është Klodiana Lala.

Gazetarë si Klodiana kanë krijuar një biznes kriminal, marrin informacione të kundërligjshme dhe i përdorin në mënyrë përzgjedhëse për ti dhënë informacion publikut, shpesh dhe në interes të grupeve kriminale.

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook