Lidhu me ne

Kryesore

Inxhinieri shqiptar Elson Bajrakurtaj sfidon metodat e industrisë së ndërtimit modern dhe publikohet nga prestigjiozja britanike

Shkencetari
Nga Elson Bajrakurtaj

Nëse do të merrni një makinë kohe dhe do ta sillnit në faqen tuaj të projektit “Isambard Kingdom Brunel”, mendja e saj do të fryhej.

Teknologjia dhe mjetet që kemi në dispozicion, për të mos përmendur qëndrimet moderne ndaj sigurisë, rolet e specialistëve dhe rezultatet e kërkuara, do të ishin marramendëse për një inxhinier. Por kjo nuk do të thotë gjithçka! Mënyra se si ekipet e shekullit 21 koordinojnë punën, do të dukej e palogjikshme dhe joefikase për Brunelin dhe ai do të kishte të drejtë. Nëse duam që sektori ynë të lulëzojë dhe të rritet në të ardhmen, duhet të rizbulojmë thjeshtësinë e metodave të punës së të kaluarës.

May be an image of Elson Bajrakurtaj, beard, standing, suit and outerwear

Kur Brunel po punonte në hekurudhën Great Western, detyrat e projektit për një inxhinier ishin gjithëpërfshirëse. Një inxhinier ishte përgjegjës për trajtimin e të gjitha aspekteve të punës, nga financimi dhe vrojtimet fillestare të vendit, deri te projektimi dhe ndërtimi. Ata përfaqësuan një zgjidhje të vetme për një klient – dikush që jo vetëm kishte mbikëqyrje të plotë të një projekti, por ishte i përfshirë fizikisht në çdo aspekt. Kjo do të thoshte se kishte një mendje kontrolluese, që mbikëqyr progresin e një projekti, në mënyrë që punët ambicioze të mund të vazhdonin shpejt, pa probleme dhe me efikasitet.

No photo description available.

Edhe në shekullin e 21 procesi nuk mund të jetë më ndryshe: firmat inxhinierie janë shndërruar në kompani të menaxhimit të ndërtimit. Projektet ndahen mes palëve të shumta dhe shërbimet ofrohen nga duar të panumërta, që nuk janë të përqendruar në rezultatin e dëshiruar. Kjo qasje e fragmentuar tingëllon më efikase në letër, por ndërtimi nuk është një linjë montimi fabrike – ndarja e një projekti midis firmave të shumta inxhinierike paraqet vetëm vonesa të kushtueshme. Koha e çmuar humbet, duke kërkuar përgjigje nga palë të ndryshme dhe mund të duhen ditë për të marrë një përgjigje ose konfirmim nga ekipi i dizajnit. Dhe ai ekip i izoluar i dizajnit shpesh ndërton modele të bukura, por nuk arrin të konsiderojë plotësisht ndërtueshmërinë.

May be a black-and-white image of 1 person, beard, standing, outerwear and suit

Kur përfshihen një numër i madh palësh në një projekt, ka edhe më shumë mundësi për konfuzion. Çdokush në ndërtim e di se projektet e suksesshme mbështeten te tre “C-të” – komunikimi, koordinimi dhe bashkëpunimi – dhe dështimi në ndonjë prej këtyre fushave fillon të shkaktojë probleme për produktet. Kur më shumë palë i shtohen projektit, shansi i dështimit në një nga këto fusha rritet. Kur nuk ka një mendje kontrolluese, ajo që ngel është një rrjet i hutuar i sistemeve joedukate – të tilla si kontrollet e projektit, zbulimi i përplasjeve dhe menaxhimi i palëve të interesuara – që përpiqen të arrijnë të njëjtën koherencë të projektit, por gjithnjë përfundojnë më pak.

May be an image of Elson Bajrakurtaj, standing and outerwear

Ne duhet të fillojmë t’u drejtohemi firmave inxhinierike, për të ofruar pjesë të shumta të një projekti, jo vetëm në një aspekt. Rivendosja e një qasjeje të vetme sjell një mendje kontrolluese që thjeshton një projekt dhe forcon komunikimin, koordinimin dhe bashkëpunimin. Kjo na lejon një reagim më të madh pasi nuk ka vonesa në komunikim dhe një ekip mund të përgjigjet menjëherë në çdo çështje që lind. Ai përmirëson marrëdhëniet midis klientit dhe ekipit të projektit pasi një pikë kontakti lejon menaxhim të lehtë të projektit, si dhe një dinamikë më të mirë të punës. Ai gjithashtu ofron mundësi më të mëdha për inovacion.

May be an image of Elson Bajrakurtaj and office

Lejimi i një firme për të zotëruar çdo fazë të procesit të ndërtimit, u jep atyre lirinë për të përtërirë dhe për të sjellë një vlerë të shtuar në prodhim. Një zgjidhje me një pikë të vetme, e bën më të lehtë integrimin e teknologjisë të fundit – të tilla si imazhet 3D dhe dronët – në një projekt të vetëm. Rritja e sektorit tonë mbështetet në vështrimin drejt së ardhmes, por ndonjëherë kjo nuk përfshin freskimin e kujtimeve tona, por të kaluarën. Nuk është regres po të shikoni metodat historike të inxhinierisë, nëse mund t’i kombinoni ato me mjete moderne. Nuk është idealiste të marrësh frymëzim nga inxhinierë të mëparshëm. Nëse duam të ulim joefikasitetin në inxhinieri dhe të maksimalizojmë potencialin tonë, atëherë kjo është zgjidhja e pikës së vetme të Ismbard Kindgom Brunel. (Nga Elson Bajrakurtaj)

May be an image of one or more people and outerwear

(BalkanWeb)

Burimi https://www.newcivilengineer.com/latest/the-future-of-engineering-means-bringing-back-the-construction-of-brunel-07-03-2021/

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook