Lidhu me ne

Aktualitet

Lajmet e ditës në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë

News | The Art Newspaper

Integrimi i Shqipërisë, eurodeputetët e PPE letër KE-së: Asnjë zyrtar i akuzuar për blerje votash nuk është nën hetim

■ KQZ u kthen për korrigjim dokumentet 6 partive politike, mes tyre PS dhe PD

■ Kandidon nën siglën e PS, premtimet paradoksale të Halit Valterit: Do jem zëri i ‘zaptuesve’ dhe ish-pronarëve të tokave

■ Listat, Yuri KimProkurorët t’iu bëjnë veting kandidatëve, disa prej tyre mund të skualifikohen

■ PD i ka kërkuar KQZ që të mos regjistrojë kandidaturën e Tom Doshit për deputet, pasi sipas saj është subjekt i ligjit të dekriminalizimit. PSD e cilësoi si shpifje dhe akuza të pabaza për shkak se frikësohen nga humbja e zgjedhjeve

■ Lista e PS-së për Tiranën, në “zonën e sigurt” vetëm një emër nga veriu i Shqipërisë

■ Pas zyrtarizimit të listave të kanidatëve për deputetë, Instituti i Studimeve Politike konstaton se ka individë të njohur për rekorde kriminale dhe korruptive. ISP: KQZ dhe Prokuroria t’i largojnë sa më parë.

■ “Tre sfidat e ekonomisë”, kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Korrupsioni është kërcënimi më i madh. Sipas tij, do të ishte naive të besohej se sa të mbarojë pandemia do të kthehemi siç ishte më parë.

■ “Është për të qarë me oi”, Rama ironizon kandidatët e opozitës: Kurrë nuk është parë kjo tablo krushqish. Shehi i përgjigjet Ramës: Faleminderit për reklamën falas, nuk do merrem më me ty; Meta reagon: Nuk përdor kokainë, do të jem luftëtar ndaj çdo politikani që konsumon substanca narkotike

■ Basha: Në listat e PS-së ka përfaqësues të botës së krimitShBA dhe BE të flasin sot për këtë dhe jo pas zgjedhjeve

■ Covid-19/ Rama: Të premten vijnë mbi 38 mijë doza të AstraZeneka-s, kategoria që do të vaksinohet

E lidhur: 38.400 doza të AstraZeneca në Shqipëri, pse shumë shtete e refuzuane shpjeguar

 Një protestë në Greqi u kthye në dhunë ndërsa zemërimi u rrit për taktikat e përdorura nga oficerët e policisë që po zbatonin kufizimet e bllokimit.

■ Administrata e Biden synon të sigurojë një shtesë prej 100 milion dozash të vaksinës Johnson & Johnson me një injeksion të vetwm deri në fund të këtij viti.

■ Paketa stimuluese e Presidentit Biden me 1.9 trilion dollarë mori miratimin përfundimtar në Dhomën e Përfaqësuesve të mërkurën. Biden pritet të nënshkruajë ligjin të Premten.

■ Kenia dhe Maroku kanë aprovuar vaksinën ruse Sputnik V, sipas RDIF, një fond i pasurive sovrane ruse, njoftoi Reuters.

■ Qeveria ruse tha se po ngadalësonte aksesin në Twitter, duke akuzuar rrjetin social për dështimin për të hequr përmbajtjet e paligjshme. Kufizimet janë një përshkallëzim i qartë i një ofensive të vazhdueshme kundër kompanive amerikane të internetit që kanë siguruar prej kohësh një strehë për lirinë e shprehjes.

■ Megjithëse pasojat nga intervista bombë me Oprah Winfrey e Princit Harry dhe Meghan ka bërë jehonë globale dhe ka shkaktuar një përçarje të rrallë publike në shtypin britanik, shumë anëtarë të klasës politike të Britanisë kanë shmangur adresimin e saj. Kryeministri Boris Johnson ende nuk ka dhënë komente.

■ Ndërsa industria e filmit në ShBA ringrihet ngadalë, Hollywood-i është zhvendosur përkohësisht në Australi. Dhjetëra prodhime ndërkombëtare të filmave janë joshurdrejt kwtij vendi, ku rastet e Covid-19 janë të pakta. Nga ana tjetër, aktorët kanë gjetur diçka që i ngjan parajsës.

■ Një oficer policie në Britani po mbahet nën dyshimin e vrasjes në lidhje me zhdukjen e njw gruaje të re, e cila u zhduk në Londrën e Jugut pasi u largua nga shtëpia e një shoku. Detektivët që hetojnë rastin kanë gjetur mbetje njerëzish në një zonë pyjore në Kent.

Me teper

Kryesore3 orë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar4 orë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar4 orë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet4 orë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Stil4 orë më herët

Vishej me të gjëra që mos ta “objektivizonin”, tani Billie Eilish akuzohet se tenton të duket ‘sexy’

Këngëtarja e njohur Billie Eilish është veshur gjithmonë me të gjëra dhe madje në një intervistë dis akohë më parë...

Kioske4 orë më herët

Luli ka kry punë

Nga Ylli Manjani Ato pak anëtarë forumesh në PD, nëse duan të jenë të sinqertë me veten, duhet të pranojnë...

Stil4 orë më herët

Përse Britney Spears është kundra transmetimit të dokumentarit të saj?

Page Six bën me dije se Britney Spears nuk e mbështet dokumentarin e ri të Netflix, “Britney vs Spears”. “Ky...

Radar4 orë më herët

83% e votuesve të PS mendojnë se qeverisja është shumë e korruptuar

Korrupsioni në qeverisje është një pikë ku bashkohen shumica e qytetarëve shqiptarë pasi pavarësisht preferencave politike, mendojnë se shteti është...

Radar4 orë më herët

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria: Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.Vdekja e Ilia Karelit,...

Radar4 orë më herët

Rama fotot me “babën” e tij, George Soros. Mungon Basha…

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ku edhe ka marrë pjesë në Asamblenë e 76-të të OKB-së,...

Facebook