Lidhu me ne

Temporal

Gara elektorale / Erla Mëhilli zbërthen strategjitë e PS dhe PD

“Me gjithë fjalimet, lajtmotivi kryesor i kësaj fushate është “Rama ik”, thekson Erla

Gara elektorale, Erla Mëhilli zbërthen strategjitë e PS dhe PD

Katër ditë më parë, dy partitë politike PS dhe PD zgjodhën dy sheshe të ndryshme në Tiranë, ku bënë edhe hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Ekspertja e komunikimit, Erla Mëhilli analizoi strategjitë që përdorën të dyja palët për të përcjellë mesazhin e tyre tek elektorati.

“Të dyja partitë kishin bërë dy zgjedhje të ndryshme. PS nuk kishte ftuar njerëz, dukej e vakët në krahasim me hapjen e fushatës së PD, e cila kishte thirrur njerëz në shesh për të krijuar një lloj fryme. Ishin dy zgjedhje të ndryshme”, tha ajo.

Ajo tha se kryeministri Edi Rama në fjalën e hapjes së fushatës u përpoq të bënte një bilanc të punëve të mandati të dytë, por për znj. Mëhilli, mazhoranca aktuale ka një deficit në qeverisjen e vendit.

Pikat ku Partia Socialiste ka bazuar fushatën për eksperten Mëhilli janë procesi i rindërtimit dhe vaksinimi kundër Covid-19

“Edi Rama bëri sikur bëri një bilanc të punëve gjatë dy mandateve. Është deficitar në qeverisjen e tij dhe Rama pretendon se mandati i dytë i është ndërprerë në mes nga tërmeti dhe pandemia. Rindërtimi dhe vaksinim, janë dy çështje, në të cilat ai po e bazon fushatën e elektorale. Duke qenë se nuk ka një bilanc, ai ka zgjedhur të sulmojë kundërshtarët”, thotë ajo.

Por, pavarësisht strategjive dhe temave që diskutojnë dy partitë kryesore, znj. Mëhilli theksoi në Euronews Albania se lajtmotivi kryesor i fushatës zgjedhore të 25 prillit është thirrja “Rama ik”.

“Me gjithë fjalimet, lajtmotivi kryesor i kësaj fushate është “Rama ik”, theksoi ajo.

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook