Lidhu me ne

Temporal

Vaksina kineze, gënjeshtrat politike dhe Shqipëria në mes!

Nga Artur ZHEJI

Marshalli kërkon ti fitojë zgjedhjet me çdo kusht! Duket qartë që nuk jeton dot pa pushtet, duket qartë që nuk mund të ketë një jetë tjetër në koordinatat e tija egzistenciale, përveç kësaj jete që ka!
Mirëpo ky është problemi i Marshallit dhe meqë është problemi i Marshallit, Ay, bën ç’është e mundur, që të shndërrohet edhe në problemin tonë popullor…
Nga “biri plangprishës” i ish elitës komuniste, që sfidonte me xhinse dhe me sy të zgavruara nga jeta e natës, politikën e burokratëve të hekurosur të të “Kuqve bolshevikë” dhe demode, Ay, Marshalli pra, po kolaudon elektoralisht në publik, një personazh tjetër…
Sot pra, Ay, vetëpropozohet, si “Babloku i popullit”, si kujdestari zemërdhimsur i tij…
Dhe e luan këtë rolin e Bablokut zemërpulë, mrekullisht, ky Marshalli, sot me petk Kujdestari të mbarë popullit e përtej vetë popullit!…

Dhe unë tek e shoh gjatazi dhe gjërazi, në kohë dhe në hapësirë, për shkak të punës që bëj si gazetar, shpesh rrëmbehem e mallëngjehem, nga interpretimi i tij mjeshtëror!
Porse zgjohem idhtas, kur kujtoj konçesionet, dhe shpërdorimet e thesarit të Popullit, përmes tenderave të paturpshëm për nga guximi i vjedhjes!
Kur më dalin para sysh, milionat e trasha të eurove për një kilometër, llokmat e rënda që rrëmbejnë Oligarkët nga dora e Marshallit, sot “zemërdridhur”!…
Duke futur thellë duart në xhepat e çpuar, pikërisht të atyre që sot mbajnë rradhën plot ankth, për tu vaksinuar, me vaksinën kineze…
Sepse, nëqoftëse nuk e keni harruar, ka ligje të rrepta edhe për vaksinimin e bagëtisë, pavarsisht se ajo, pasi trashet ca nga dhjamët, shkon duke blegëritur nën zë, për t’u therrur…
Te ne, logjika është pak ndryshe! Duan të të mbajnë gjallë sa të munden, që të të mjelin, për sa kohë je gjallë…
A do të na japë begatinë dhe mbijetesën e dëshëruar, vaksina kineze sot?
Ashtu si dikur na jepte krenari dhe pallëzhveshje të trimëruar, në udhëkryqin e kohërave kombinati metalurgjik në Elbasan, Çeliku i Partisë?
Ku i dihet?!
Ndoshta një Pallëzhveshje e Re, na pret, me Marshallin në krye!
Dhe ne shqiptarët e trimëruar nga vaksina kineze dhe nga udhëheqja e Marshallit sypatrembur, mund ti themi nesër, edhe Perëndimit mbarë se: “Marshalli e mprehu shpatën edhe njëherë/ Për situatën!…”
Ne jemi një popull që i kemi pasion të pavetëdijshëm, edhe për eksperimentet më të çuditëshme sociale…
Lum ne!

360grade.al

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook