Lidhu me ne

Radar

Ndryshojnë rregullat e shahut

AI Ruined Chess. Now, It's Making the Game Beautiful Again | WIRED

Shahu ka një histori të gjatë që shtrihet në mijëvjeçarë. Ndërsa rregullat kanë evoluar gradualisht gjatë 1500 viteve të fundit, ndryshimi i fundit i madh që u është bërë atyre daton afërsisht në vitin 1860.

Për më shumë se 150 vjet, rregullat e shahut i kanë shërbyer mirë qëllimit të tyre, por sot, turnetë dhe ndeshjet klasike të nivelit të lartë dominohen gjithnjë e më shumë nga barazimet, duke i admiruesit e këtij sporti të irrituar. Ky problem arriti kulmin në Kampionatin Botëror të Shahut 2018 midis GMve Magnus Carlsen dhe Fabiano Carauana, ku u barazuan të 12 lojërat klasike.

Për të adresuar “problemin e barazimit” në shahun klasik, FIDE, organi drejtues i shahut që nga viti 1924, ka ndërmarrë hapin rrënjësor të ndalimit të të gjitha barazimeve. Rregullat e reja hyjnë në fuqi menjëherë, raporton Chess.com. Ky ndryshim i rregullit befasues ka gjeneruar diskutim në mediat sociale, ku shumë i mbështesin dhe të tjerë i kundërshtojnë.

Të gjitha rregulloret brenda rregullave të shahut që rezultojnë në barazim janë zëvendësuar me rregullore të reja që garantojnë një rezultat vendimtar.

Ndryshimi i parë i tillë është i drejtpërdrejtë. Të gjitha tërheqjet me marrëveshje janë të ndaluara; lojtarët mund të mos bëjnë më oferta barazimi ose të bien dakord për barazim. Edhe në rastin kur shkon në nivelin më të mërzitshëm, lojtarëve do t’u kërkohet të luajnë lojën deri në shfaqjen e rezultatit në tabelë. Heqja e mundësisë së ofrimit të një barazimi adreson gjithashtu një ankesë të zakonshme të sjelljes si për lojtarët online ashtu edhe për ata me fushën përpara. Kundërshtari juaj nuk mund t’ju lodhë me oferta të përsëritura barazimi nëse nuk ekziston një rregull i tillë!

Një vendim më pak i diskutueshëm është ai i u bë për rregullin shekullor, bllokimin e një lojtari.

Kjo do të konsiderohet fitore për lojtarin dominues, që e ka privuar rivalin nga të gjitha lëvizjet që lejon loja. FIDE VP, Nigel Short dhe vetë Chess.com Sam Copeland pajtohen me këtë ndryshim rregulli.

Rregulli tjetër që ndryshon është përsëritja e trefishtë. Sipas rregullave të reja, nëse një pozicion përsëritet tre herë, lojtari që bën përsëritjen e tretë do të humbasë ndeshjen, dhe për të dekurajuar një faux pas të tillë në të ardhmen, atyre do t’u jepet titulli i papërdorur i FIDE, CM, që tregon se lojtarët nuk kishin guxim dhe forcë për të luajtur për fitore me çdo kusht.

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook