Lidhu me ne

Temporal

Çështja “Becchetti”: Opozita duhet ta kishte bërë ndërkombëtare

FOTOT/ Çfarë ka ndodhur me Arjan Çanin? – Gazeta Tema

Çështja “Beketi”, e cila do t’i kushtojë shqiptarëve 110 milionë euro sipas gazetarit Arian Çani duhej të ishte bërë ndërkombëtare nga opozita që kërkon të vijë në pushtet pas 25 prillit. I ftuar në studion e MCN TV, Çani shtoi se kjo çështje është një turp i madh, ndërkohë që “Rama tani po kalëron i qetë”.

Intervista e plotë e Arian Çanit për MCN TV:

Po e nis me çështjen e ditës, aferën Beketi le ta quajmë kështu. MCN ka zbardhur vendimin e plotë të Arbitrazhit ku implikohen personazhe publike dhe në veçanti sekretari i Përgjithshëm i kryeministrisë. Çfarë komenti keni, janë mbi 100 milionë euro që duhet të paguajnë shqiptarët për kapriçot e kryeministrit apo kryetarit të Bashkisë le të themi?

Çani: Ka pasur edhe gjyqe të tjera që Shqipëria ka humbur, por ajo që më vjen në mendje është papërgjegjshmëria e madhe. Ato para nuk janë të kryeministrit, do t’i paguaj secili nga ne. Kur aktorët janë të papërgjegjshëm, pwr qytetarët shtohet edhe një “taksë” për të paguar paratë e Beketit.

Si e shihni reagimin e  opozitës. Ngjan shumë apatike edhe pse ka në dorë një skandal të tillë?

Çani: Mesa duket Basha ka vendosur të vijojë pa akuza dhe nuk do të rikthehet tek Luli i egër. Në fund të fundit këtu nuk pyet njeri që këto para do paguhen nga taksapaguesit. Më vjen keq, opozita që do të vijë në pushtet këtë çështje duhet ta kishte bërë ndërkombëtare. Ramës nuk i del asgjë nga xhepi, ai donte ta dëbonte e dëboi dhe tani po kalëron i qetë. Është turp i madh.

Dua t’ju pyes edhe për nismën e presidentit për të denoncuar Krimin Zgjedhor. Shihni ndonjë skenar që zoti Meta të mos i njohë zgjedhjet dhe vendi të kalojë në krizë kushtetuese?

Çani: Jo nuk e besoj sepse në këtë vend pushtetet i ka të gjitha në dorë kryeministri. Meta e bën këtë sepse nuk ka asnjë zgjedhje tjetër, vendimet e tij janë përmbysur. Kjo është një histori koti, ai është duke bërë fushatë dhe mirë bën.

Të paktën dy raporte të fundit ai i Departamentit Amerikan të Shtetit dhe ai Transparency International e vunë me shpatulla për muri qeverinë lidhur me korrupsionin, ligjet klienteliste dhe blerjen e votës. Çfarë vlere kanë këto raporte përveçse konstatojnë një situatë që pak a shumë ka shoqëruar gjithë tranzicionin e këtyre 30 viteve?

Çani: Për mendimin tim nuk kanë asnjë lloj ndikimi elektoral. Këto vendime nga organizatat nuk kanë asnjë lloj ndikimi, shumica thotë ç’rëndësi ka sepse këta gjithnjë këto raporte kanë bërë. Nuk do të kenë asnjë impakt. Ata bëjnë raporte sepse paguhen për këtë punë dhe s’ka asgjë të re.

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook