Lidhu me ne

Stil

Fakte që nuk i dinit (ose i dini gabim) rreth celulitit

Fakte që nuk i dinit (ose i dini gabim) rreth celulitit

Celuliti. Sado i besdisshëm është pjesë e pashmangshme e jetës sonë! Para se të vazhdoni me përpjkjet tuaja për ta reduktuar, hidhini një sy fakteve më poshtë që ndoshta deri më sot, nuk i dinit.

Mund të shpëtoni prej tij.

Nuk është e vërtetë që jeni të detyruar të jetoni me celulit gjatë gjithë jetës suaj. Jo gjithmonë kremrat funksionojnë, por mund ta eleminoni atë duke tonifikuar muskujt nëpërmjet ushtrimeve të caktuara dhe limitimit të konsumit të kripës. Ditë mbas ditë lëkura juaj do të jetë më e tonifikuar dhe kompakte.

Nuk zhduket nëse dobësoheni

Celuliti nuk është domosdoshmërisht i lidhur me peshën. Nëse dobësoheni nuk është e thënë se celuliti do të zhduket. Mundohuni të hani në mënyrë të shëndetshme dhe të pini të paktën 1/ ½ litër uji në ditë.

Është pasojë e një problemi më të thellë.

Celuliti nuk është gjenetik, por është simptomë e një problematike më të thellë, që tregon efektet vetëm në sipërfaqe. Patologjia quhet panniculopatia edemo-fibrosklerotike dhe paraqet lëngjet e tepërta në mes të hapësirave brënda-qelizore. Qarkullimi i gjakut është ngadalësuar dhe përmbajtja e ujit rritet duke lënë shënjat në sipërfaqe (celulitin).

Uji, ka rol thelbësor për të! 

Rëndësia e ujit është thelbësore jo vetëm për celulitin, por edhe për organizmin tuaj. Duke pirë të paktën 1 litër e gjysmë ujë në ditë ju jo vetëm eleminoni likuidet e tepërta, por mbani edhe shëndetin në nivele të mira.

Kujdes nga rrezet e diellit.

Ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve të diellit mund të dëmtojë kolagjenin e lëkurës duke e bërë atë më pak të tonifikuar dhe kompakte, por edhe më pak elastike. Pra përpiquni të evitoni llampat e solarit dhe ekspozimin në diell në orët e pikut. Gjithashtu duhet patjetër të përdorni krem me faktor të lartë ndaj mbrojtjes së diellit.

Burimi: Women’s Health

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook