Lidhu me ne

Aktualitet

Mediu me të rinjtë e Njësisë 10: Papunësi e shpopullim, kjo është qeveria më antishqiptare në histori

May be an image of 1 person and text

Fatmir Mediu, kandidati 7 i “Aleancës për Ndryshim”, zhvilloi takime me të rinj të Njësisë Nr.10 në Tiranë. Gjatë takimit, Mediku kërkoi mbështetjen e të rinjve për numrin 7 dhe për koalicionin “PD-AN”.

Kreu i Republikanëve  gjatë fjalës së tij vuri theksin tek niveli i papunësisë në vend, shpopullimi si dhe tek deklarata e kryeministrit Edi Rama për marrjen e punonjësve nga Bangladeshi.

FJALA E PLOTË E MEDIUT

“Realiteti është që ne kemi ecur mbrapa, madje në një drejtim tërësisht të paditur, një drejtim i cili nuk ka të bëjë me interesat e Shqipërisë dhe interesat e shqiptarëve.

Papunësia është rritur në mënyrë galopante. Në çdo 5 të rinj, 3 janë të papunë. Me pandeminë është rritur papunësia akoma më shumë. Mbi 490 mijë shqiptarë janë larguar nga Shqipëria. Mbi 90% e atyre që kanë mbaruar studimet jashtë, me mund, me djersë, nuk duan të kthehen më në Shqipëri.

Po ashtu borxhi publik është rritur në shifra katastrofale, borxhi publik ka shkuar mbi 80%, kjo për shkak të aferave korruptive dhe korrupsionit masiv të Edi Ramës.

Dhe sot jemi në këtë moment që duhet të gjykojmë më shumë sesa politika e majtë apo e djathtë, cila është vlera e shoqërisë shqiptare, çfarë duhet të garantojmë ne, dhe unë i rikthehem asaj që ne filluam në vitin 1990.

Ideja jonë ishte që ta bënim Shqipërinë si Europa. Ishim të rinj dhe luftonim gjithmonë me këtë bindje, pa e ditur shume se çfarë ishte politika, por me një shpresë se po largonim një regjim të korrutuar, i cili na kishte hequr mundësinë për të qenë të lirë, mundësinë për të folur atë që donim, mundësinë për të ndërtuar një shoqëri, e cila të ishte një shoqëri funksionale dhe t`i shërbente në radhë të parë interesave tona, lirisë tonë, dinjitetit tonë, familjeve tona dhe për të realizuar qëllimin si komb, që të ishim shqiptarë të bashkuar në Evropën e Bashkuar.

Nuk është se kjo është qeveri e të majtëve dhe po ndëshkon të djathtët. Kjo është qeveria më antishqiptare që ka njohur historia e Shqipërisë. Një njeri i cili në koshiencë të plotë, në mënyrën më kriminale të mundshme, thotë që shqiptarët janë të paaftë për të punuar, janë dembelë, të pakualifikuar, dhe ne do të marrim punëtorë nga Bangladeshi apo nga Afrika për t`i sjellë në Shqipëri, do të thotë jo vetëm ta çpopullosh Shqipërinë, por në thelb ta ç’kombtarizosh Shqipërinë, dhe kjo është tradhti kombëtare.

Raporti ynë duhet të jetë një raport i drejtë me njerëzit, sidomos me rininë, për t`i dhënë asaj mundësi për të shpresuar dhe për të ndërtuar atë cka i duhet, në vendin e vet. Në qoftë se në një vend dominon urrejtja, sharja dhe fyerja, ilaçi më i mirë i atij vendi është respekti, dashuria dhe vlerësimi për njëri-tjetrin”. 

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook