Lidhu me ne

Temporal

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook


Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend marrin edhe më shumë hov.

Për shkak të pandemisë dhe masave shtrënguese anti-COVID që nuk i lejon grumbullimet masive, fushata ka kaluar më shumë se kurrë më parë në hapësirën e rrjeteve sociale.

Politikanët të gjendur para nevojës për të arritur me mesazhet e tyre sa më shumë audiencë, kanë zgjedhur të investojnë para në reklamimet në faqet e tyre zyrtare duke u gjendur përballë kërkesës së gjigantit Facebook për të deklaruar se nga vijnë paratë që reklamojnë përmbajtje që i shërben fushatës së tyre në këto zgjedhje.

Një deklaratë nga Facebook tha se “të gjitha reklamat elektorale dhe politike në Shqipëri duhet të vijnë nga reklamues të autorizuar”. Facebook ka pranuar se të gjithë reklamat do kenë mbishkrimin: “Të paguara”.

Por partia në pushtet prej dy mandatesh dhe që kërkon me ngulm mandatin e 3, PS duket se nuk i mjafton reklama nga faqet zyrtare, pasi ka ngritur një ushtri faqesh anonime me të cilat bën propagandë dhe kërkon të rregullojë imazhin e prekur keqazi nga skandalet e njëpasnjëshme.

Në lëmën e rrjetit sot qarkullojnë dhjetëra faqe të cilat përdorin reklamat me pagesë të Facebook për të shpërndarë përmbajtje video me mesazhe propagandistike.

Në një vëzhgimë në rrjet, vihet re se faqet pro-qeverisë ndahen në dy kategori kryesore, ndarja e të cilave bëhet bazuar në përmbajtjen që reklamojnë për votuesit potencialë.

-Faqet që e vënë fokusin në përmirësimin, forcimin e imzhit pozitiv të partisë dhe kryeministrit Edi Rama

-Faqet që kanë si synim uljen dhe ironizimin e opozitës së drejtuar nga PD dhe kreu demokrat Lulzim Basha

Në të dyja rastet, materiali që publikohet nga faqet nuk është i pafajshëm, por hidhet në rrjet me një synim të qartë fundor që është manipulimi i votuesve dhe audiencës.

Vëzhgimi është përqëndruar në tre faqe të cilat numërojnë shumë pak ndjekës, por që publikojnë përmbajtje rregullisht.

Konkretisht:

Faqja Pakëz Dritë është rergjistruar në shtator të 2020 në rrjet dhe numëron vetëm 5,097 ndjekës.

Nëse do të klikojmë në librarinë e reklamave në këtë faqe vëmë re se janë 36 reklama të paguara të cilat kanë arritur në audiencë. 

Reklamimi ka nisur në janar të 2021 dhe të gjitha materialet janë video. Në vëzhgim një nga një, vihet re lehtësisht se videot janë të qeverisë dhe janë shpërndarë me qëllim krijimin e një imazhi pozitiv për punën që PS ka bërë në dy mandatet e kaluara.

Shuma që është shpenzuar për vetëm një reklamë nuk është e vogël, rreth 300$ për post ndërsa audienca e përzgjedhur përfshin banorë nga qytetet  kryesore në Shqipëri dhe përqindja e atyre që kanë reaguar lidhur me këtë post është nga 18-65 vjeç, pra me fuqinë e votës.

Janë mbi 150 mijë shqiptarë për post që kjo përmbajtje e paguar i ka dalë në News-Feedin e tyre.

Në faqe vihet re se janë 5 adminë, 4 në Shqipëri dhe një në Izrael.

Emaili i përdorur për të bërë sponsorizimet është jorid@pakezdrite.org ndërsa numri i telefonit: 0699914330.

Faqja Pakëz Dritë futet në kategorinë  e parë, si një faqe që përpiqet të forcojë imazhin pozitiv të qeverisë Rama.

Ndërkohë faqja e dytë Untold Stories of Albania (Historitë e patreguara të shqiptarëve), është hapur në vitin 2019 dhe shënon 1,416 ndjekës, një numër ky shumë i vogël për të pasur një aktivitet të ndjeshëm në rrjet.

Nëse do të klikojmë në librarinë e reklamave në këtë faqe vëmë re se janë 120 reklama të paguara të cilat kanë arritur në audiencë.Lexo edhe :  Ja fluturimet që u anuluan sot nga greva e kontrollorëve

Shuma që është shpenzuar për vetëm një reklamë është rreth 300$ për post ndërsa audienca e përzgjedhur përfshin banorë nga qytetet  kryesore në Shqipëri.

Përqindja e atyre që kanë reaguar lidhur me këtë post është nga 18-65 vjeç, pra me fuqinë e votes njësoj si faqja më lart.

Janë mbi 125 mijë shqiptarë për post që kjo përmbajtje e paguar i ka dalë në News-Feedin e tyre.

Në faqe vihet re se janë 3 adminë, dy në Shqipëri dhe një në Izrael, njësoj si në faqen paraardhëse.

Emaili i përdorur për të bërë sponsorizimet është po i njëjti jorid@pakezdrite.org ndërsa numri i telefonit: 0699914330.

Faqja Untold Stories of Albania futet në kategorinë  e dytë, si një faqe që përpiqet të vërë theksin në paaftësinë e kreut demokrat Lulzim Basha për të qeverisur.

Përmbajtja është kryesisht video dhe me karakter ironizues.

Faqja e tretë Punë Punë është hapur në 2020 dhe numëron 1,244  ndjekës, një numër ky shumë i vogël fansash.

Nëse do të klikojmë në librarinë e reklamave në këtë faqe vëmë re se janë 37 reklama të paguara të cilat kanë arritur në audiencë.

Shuma që është shpenzuar për vetëm një reklamë është rreth 300$ për post ndërsa audienca e përzgjedhur përfshin banorë nga qytetet  kryesore në Shqipëri.

Përqindja e atyre që kanë reaguar lidhur me këtë post është nga 18-65 vjeç, pra me fuqinë e votes njësoj si faqet më lart.

Janë mbi 150 mijë shqiptarë për post që kjo përmbajtje e paguar i ka dalë në News-Feedin e tyre.

Në faqe vihet re se janë 5 adminë, 4 në Shqipëri dhe një në Izrael, njësoj si në faqet paraardhëse.

Emaili i përdorur për të bërë sponsorizimet është po i njëjti jorid@pakezdrite.org ndërsa numri i telefonit: 0699914330.

Faqja Punë Punë futet në kategorinë  e parë, si një faqe që përpiqet të vërë theksin në punën e mirë të Qeverisë Rama.

Përmbajtja është kryesisht video.

Sa para janë shpenzuar?

Me një llogaritje të thjeshtë 36+120+37=193 reklama në total. Me një mesatare për 200 euro për reklamë, vetëm nga periudha janar-prill 2021, janë paguar vetëm në këto 3 faqe 38 mijë e 600 euro.

Edhe pse një makinacion i tillë nuk ngjall më habi, pasi PS është përpjekur gjithnjë të krijojë një imazh ideal në media sociale, pyetja që ngrihet është e thjeshtë.

Nga vijnë kaq shumë para?

Pas verifikimit, adminët zyrtarë të këtyre faqeve rezultojnë  në total 8 persona nga Shqipëria dhe Izreali, që mund të jenë të përsëritur. Emaili jorid@pakezdrite.org dhe numri i telefonit 0699914330, fshihen pas pagesave marramendëse në këto faqe.

Në lidhje me numrin e telefonit përmes të cilit janë verifikuar faqet e Facebook për reklamat politike, rezulton se ai i përket një 19-vjeçari nga Tirana me inicialet E.B. (emër i njohur për redaksinë).

Nga verifikimet e bëra nuk rezulton që i riu të ketë aq shumë të ardhura sa të mund të paguajë kaq shuma të mëdha parash për reklama në muaj, çfarë tregon qartë se pas tij qëndron një njësi tjetër, e cila përdor emrin e të riut për të mbuluar aktivitetin në fjalë.

Ditët kalojnë dhe deri në fund të fushatës, me këtë ritëm edhe shumë mijëra euro të tjera do të shpenzohen pa kriter nga ushtritë e faqeve anonime që vrapojnë për t’i bërë fresk qeverisë.

Kaq shumë para paska pasur Rilindja?       

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook