Lidhu me ne

Sport

Pronarët më të pasur të klubeve sportive

Athletic: Roman Abramovich 'has got it' and 'I wouldn't be surprised if  they go and spend money' » Chelsea News

Së bashku me klasifikimin e njerëzve më të pasur në botë, revista e specializuar Forbes ka përpiluar edhe klasifikimin e pronarëve më të pasur të ekipeve sportive.

Në krye të këtij klasifikimi të veçantë është Mukesh Ambani, numri 1 i kampionëve në fuqi, për të dytin vit me radhë i Indian Premier League për kriketin, Mumbai Indians.

Në vend të dytë, Steve Ballmer,i cili zotëron ekipin e Clippers në NBA dhe drejtuesi ekzekutiv i Microsoft. Biznesmeni meksikan, Carlos Slim, renditet i treti, pronari më i pasur i një klub futbolli.

Shuma totale e sipërmarrësve sportivë më të pasur – thekson Forbes – është rritur me 60% në 12 muajt e fundit, pavarësisht pandemisë dhe krizës që ka përfshirë sektorin (i goditur nga pezullime kampionatesh dhe nga mungesa e tifozëve në stadiume).

Në top 10 bie në sy një ekuilibër midis sporteve të ndryshme. Futbolli kryeson me katër pozicione (duke marrë në konsideratë edhe investimet e Red Bull), ndjekur nga basketbolli (3) dhe bejsbolli, futbolli amerikan dhe kriketi (1 secili). Në lidhje me kombësinë, pjesa më e madhe e tyre janë amerikanë (4 në 10 pozicionet e para).

1. Mukesh Ambani, Mumbai Indians (kriket) – 84,5 miliardë
2. Steve Ballmer, Los Angeles Clippers (basketboll) – 68,7 miliardë
3. Carlos Slim, Real Oviedo (futboll) – 62,8 miliardë
4. Daniel Gilbert, Cleveland Cavaliers (basketboll) – 51,9 miliardë
5. François Pinault, Stade Rennais (futboll) – 42,3 miliardë
6. Dietrich Mateschitz, Red Bull sport (të ndryshme) – 26,9 miliardë
7. Robert Pera, Memphis Grizzlies (basketboll) – 18,3 miliardë
8. Steve Cohen, New York Mets (bejsboll) – 16 miliardë
9. Roman Abramovich, Chelsea (futboll) – 14,5 miliardë
10. David Tepper, Carolina Panthers (futboll amerikan) – 14,5 miliardë

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook