Lidhu me ne

Sport

Krijimi i Super League, UEFA: Do bëjmë gjithçka ta ndalim

Krijimi i Super League duket se ka tronditur themelet e futbollit Evropian. Presidenti i UEFA-s, Aleksandër Ceferin, në një konferencë për mediat është shprehur kundër krijimit të ligës së re nga 12 apo 20 skuadra.

Ceferin deklaroi se kundër Super League nuk është vetëm bota e futbollit, por dhe qeveritë dhe sportdashësit.

Jo vetëm bota e futbollit është e bashkuar. Shoqëria është e bashkuar. Qeveritë janë të bashkuara. Ne të gjithë jemi të bashkuar kundër kësaj marrëzie. Ne kemi Federatën Angleze, Shoqatën e Futbollit Anglez dhe Premier League, Federata Mbretërore Spanjolle e Futbollit dhe La Liga, dhe Federata Italiane e Futbollit dhe Serie A, por edhe FIFA, të gjitha 55 shoqatat tona kombëtare, unanim në kundërshtimin tonë ndaj këtyre planeve cinike që janë plotësisht kundër asaj që duhet të jetë futbolli“, u shpreh ai.

Kreu i qeverisë evropiane të futbollit më tej kërcënoi skuadrat që do të marrin pjesë në këtë ligë të re.

“Ne i bëjmë thirrje të gjithëve që të qëndrojnë me ne, pasi do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për t’u siguruar që kjo të mos realizohet kurrë ideja e tyre“, tha Ceferin duke kërcënuar dhe me përjashtim të këtyre skuadrave nga të gjitha kompeticionet që zhvillon UEFA.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook