Lidhu me ne

Radar

Numër rekord votash të pavlefshme, mbi 76 mijë deri tani


Një numër i madh votash kanë rezultuar të pavlefshme nga zgjedhjet e mbajtura më 25 Prill. Sipas të dhënave të KQZ-së, deri në këto momente të numërimit të votave të qytetarëve shqiptarë, rezultojnë 1 milion e 506 mijë e 861 vota të vlefshme, teksa janë shpallur të pavlefshme plot 76 mijë e 308 vota.

Një shifër kjo relativisht e lartë duke parë numrin e votave të vlefshme dhe pjesëmarrjen e qytetarëve në votime deri në këto momente. Në zgjedhjet e vitit 2017, ishin rreth 32 mijë vota të pavlefshme në total.

Kreu i KQZ-së Ilirjan Celibashi ka pranuar në një prononcim për gazetarët se numri i madh i votave të pavlefshme deri më tani është shqetësuese.

Ndryshimi i formatit të fletës së votimit mund të jetë një ndër arsyet pse ka një numër të lartë fletësh votimi të pavlefshme.

Por dje ka pasur edhe një denoncim nga kandidatët e pavarur të Vetëvendosjes që votat e tyre po i nxjerrin të pavlefshme komisionerët duke ndërhyrë në to.

Sakaq duhet theksuar se ndërsa procesi i numërimit të votave vazhdon, ende nuk është shpallur zyrtarisht se s aka qenë pjesëmarrja në këto zgjedhje. Dime vetëm se janë thirrur për të votuar 3 milionë e 600 mijë shqiptarë me të drejtë vote por jo se sa prej tyre janë paraqitur për të bërë zgjedhjen e tyre.

Me teper

Kritike1 orë më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport2 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil5 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar6 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook