Lidhu me ne

Kritike

Dëshira jote për t’u bërë lider, apo nevoja e tjetërkujt për të të bërë lider, nuk mjafton.

SIA – STOPPABLE Nga Edi Oga

May be an image of 1 person and standing

Dorëheqja është veti e liderave të vërtetë! Lider lind, lider nuk bëhesh!Lider nuk është një vend pune!Dëshira jote për t’u bërë lider, apo nevoja e tjetërkujt për të të bërë lider, nuk mjafton. Ti duhet të dish çfarë kërkohet nga një lider e të veprosh si një i tillë. Ti duhet të dish si fitohet dhe të punosh pa hequr dorë asnjë çast për fitoren.

Nëse fitorja vjen, ‘glory to you’! Nëse ajo nuk vjen, ty si lider të ka mbetur në dorë vetëm akti i dhimbshëm por i fundit burrëror, ai që të lejon të mbahesh mend si ish-lider dhe jo si burracak; dorëheqja!

Një lider që nuk dorëhiqet kur duhet, nuk ka qenë kurrë i tillë! Një lider nuk është lider, nëse vihet në diskutim gjithë kohën nëse është apo jo një i tillë! Unë nuk jam anëtar partie. Unë nuk kam votuar për të zgjedhur Lulzim Bashën kryetar partie dhe nuk kam asnjë tagër politik për të kërkuar largimin e tij. Unë thjesht kam humbur besimin tek mundësitë e tij për të fituar dhe do ta kem të vështirë për ta votuar në të ardhmen.

Megjithatë, unë besoj se Partia Demokratike është një alternativë e shkëlqyer qeverisëse për këtë vend dhe se i ka të gjitha mundësitë të prodhojë një lider fitues! Jam i bindur se ajo do të gjejë zgjidhjen më të mirë për lidershipin, sapo të kalojnë këto ditët e reagimeve emocionale dhe të vijnë ditët e analizës racionale!

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook