Lidhu me ne

Stil

Si të mbash trupin në formë ? 10 mënyra efikase

10 mënyrat më të mira për të mbajtur trupin në formë

Tempo Run | What Is a Tempo Run?

E pamundur për të ndjekur palestrat, prandaj edhe specialistët rendin për të krijuar programe sa më lehtësuese që njerëzit ta kenë palestren kudo që ndodhen

Linda Kalemi/Eksperte e aerobisë

Jetojmë në epokën ku individët dhe turmat rendin me profesione të ngarkuara, orare të zgjatura, jetë sociale, trafik të ngjeshur, parkime të munguara  etj.
E pamundur për të ndjekur palestrat, prandaj edhe specialistët rendin për të krijuar programe sa më lehtësuese që njerëzit ta kenë palestrën kudo që ndodhen. Tashmë sporti nuk shihet si aktivitet, por një mënyre jetese që përshkon çdo moment të jetës.

Fatkeqësisht, palestrat tona ende servirin programe të vjetëruara, nga të cilat shpesh njerëzit dalin të sfilitur për t’u përplasur në shtrat në vend që të vrapojnë në aktivitetet e tjera të ditës. Ndërsa, përkundrazi, stërvitja duhet të jetë një parahyrje, start i një ditë të bukur e dinamike, ajo që do të orientojë në suksesin e asaj dite.
Stërvitja nuk është e vetmja që mban trupin në formë. Tepër rëndësi ka edhe mënyra si një shtëpiake jeton, ushqehet, trajtohet, mendon etj. Këto janë hallka domosdoshmërisht të lidhura bashkë, janë si ngjyrat që bëjnë të tërën e një pikture.

Ja 10 hapa që bëjnë shtëpiaket të jenë në formë fizike e shpirtërore:  1 – Të ngrihen herët para se të largohen nga shtrati të bëjnë mbi të ushtrime streching (tërheqje) të lehta për të rritur elasticitetin e trupit dhe gjallërimin fizik e mendor.

2- Para se të hanë mëngjesin, 30 minuta ushtrime mbi tapet , jo mbi shtrat, kolltuk apo divan, sepse ata janë shumë elastike apo të butë, gjë që pengon ushtrimet. Mos kërceni në litar, sepse hedhjet me dy këmbë njëkohësisht ju dëmtojnë  gjunjët.

3- Pas ushtrimeve, një dush me ujë të vakët e më pas të ftohtë për të aktivizuar qarkullimin e gjakut dhe rritur elasticitetin e lëkurës

4- Pas dushit, një meditim për 10 minuta duke u mbushur thellë me frymë. Gjatë këtij momenti të përqendrohen në temën e ditës që dëshirojnë të realizojnë duke menduar pozitivisht, e sigurtë që do realizohet më me lehtësi.

5 – Më pas një mëngjes të lehtë duke u përqendruar në ushqim e jo në televizion apo lexim gazete, kusht për asimilimin e ushqimit  dhe më pas një kafe.

6- Të ulen në tryezë të uritura e të ngrihen të pangopura. Ushqimin ditor ta konsumojnë jo në 3, por në 5 vakte. Kjo për të rënë në peshë apo për të penguar mbipeshën.

7- Gjatë kohës që gatuajnë në aneks, barkun e vithet t’i mbajnë të shtrënguara, për të evituar zgjerimin apo varjen e tyre. Kjo quhet gjysma e punës që bëhet në palestër.

8-  Nëse janë të lodhura apo të stresuara, duhet të hapin një muzikë e ta shoqërojnë me zë, të këndojnë lehtë. Kjo largon përqendrimin nga problemi dhe quhet terapi me muzikë.

9 – Për rritjen e adrenalinës (humorit) në pauzat gjatë punëve të shtëpisë të hapin televizorin apo radion me muzikë ritmike e të hedhin hapa lirshëm kërcimi. Kjo nxit qarkullimin e gjakut, e dërgon në pjesën e sipërme të trupit, sepse gjatë qëndrimit në një vend ai grumbullohet në këmbët poshtë dhe shkakton probleme me arteriet, marrje mendsh, lodhje etj.

10 – Mos bini të flini pa ngrënë darkë. Gabim për ata që mendojnë se bien nga pesha. Ushqimin e darkës konsumojeni minimalisht 2 orë para fjetjes, hani kryesisht gjëra të lehta dhe treteni atë me ecje kryesisht në natyrë, duke thithur boll oksigjen.
Kur jeni në shtrat për një gjumë me cilësi merrni frymë thelle nga hunda, shperndajeni në të gjithë trupin, ndiqeni mendërisht rrugën ku fryma shpërndahet dhe nxirreni shumë gradualisht pa kaluar 10 frymëmarrje të tilla ju do të jeni në gjumë me ëndërra të bukura

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook