Lidhu me ne

Kryesore

Nëse zgjedhjet bëhen si në Medellin të Kolumbisë atëherë asnjë opozitë s’ka për të fituar


Dr. ERLIS ÇELA

Mazhoranca kërkon që ne ta mbyllim gojën për masakrën elektorale qe ajo prodhoi ose ta zhvendosim diskutimin të pamundësia e opozitës për ti bë ballë makinerisë së vjedhjes dhe blerjes së votës. Për ta fitorja duhet të amnistojë moralish çdo lrim zgjedhor. Ajo dëshiron që debati të përqëndrohet te e ardhmja e lidershipit të të opozitës.

Do që vetë demorkatët të grihen me njëri-tjetrin dhe media të na i serviri këtë si reality show politik të radhës, me shpresën se kështu do vazhdojë zullumet pa u vënë re. Unë mendoj se kush ka humbur duhet të mbajë përgjegjësitë, të bëjë analizën dhe të nxjerrë mësimet. Ky është një proces që nuk lidhet me procesin e demaskimit dhe faktimit të masakrës zgjedhore. Janë dy procese që mund të ecin paralelisht dhe të mos kushtëzojnë njëri-tjetrin.

Madje opozita dhe lideri saj ka detyrimin primar tu vërtetojë shqiptarëve çdo krim zgjedhor që ka ndikuar në rezultatin e 25 prillit. Në të kundërt do tradhëtonte ata 760 mijë shqiptarët që votuan kundër mandatit të tretë të Ramës. Opozita ka kusuret e saj por nuk mund të fajësohet pse mazhoranca bleu votat. Nëse zgjedhjet bëhen si në Medellin të Kolumbisë atëherë asnjë opozitë ska për të fituar.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook