Lidhu me ne

Kryesore

50 firma për shkarkimin e Metës/ Presidenti: Shashkë për të mbuluar blerjen e votës

Fillimi i shenjës së parë se mandati i tretë do të jetë ai i hakmarrjes ndaj kundërshtarëve, apo një manovër e radhës për të shmangur vëmendjen nga shitblerja e votës. Kjo është dilema që ka shoqëruar nismën absurde të Edi Ramës, për të kërkuar për herë të dytë brenda një kohe të shkurtër, shkarkimin e Presidentit të Republikës. Shumëkush e ka të vështirë të kuptojë se si menjëherë pas zgjedhjeve të 25 prillit, rilindja po përdor një parlament që i ka skaduar mandati, ku shumica e deputetëve janë të pakonfirmuar me votë , për ti hyrë një prej konfikteve që ka të bëjë me themelet e shtetit.

Pavarësisht nga këto dilema PS ka mbledhur 50 firma deputetësh për të shkarkuar Ilir Metën me anë të një Komisioni Hetimor në Kuvend. Nisma është prezantuar nga kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla i cili ngre si pretendim kryesor faktin se presidenti ka dalë nga roli i tij duke u involvuar në fushatë elektorale edhe pse ligji e ndalon. “Besoj që jeni vënë në dijeni që prej ditës së premte është institucionalizuar kërkesa e më shumë se ¼ e anëtarëve të Kuvendit, rreth 50 deputetë, të cilët kanë depozituar kërkesën drejtuar kreut të Kuvendit për fillimin e procedurës së shkarkimit të Presidentit, se ky i fundit para dhe gjatë fushatës zgjedhore ka kryer veprime që bien në kundërshtim me Kushtetutën. Duke u nisur dhe nga një rezolutë e mëparshme e Kuvendit që i kërkon presidentit të rikthehet në binarët e përcaktuara nga Kushtetuta, lidhur me ushtrimin e detyrës nga ana e tij, gjë që nuk ka ndodhur, pasi ai ka vazhduar edhe pas kësaj rezolute të kryejë veprime kundër ligjit. Në këtë vështrim, Kuvendi do të shprehet me vendim në ditët në vijim, lidhur me këtë kërkesë, që plotëson të gjitha kushtet e nevojshme për t’u shqyrtuar nga Kuvendi” tha Balla.

Më qesharake në argumentimin e 50 deputetëve firmëtarë, është fakti se ata sillen si dordolecë të një republike bananesh. Ata përdorin si provë se Meta duhet shkarkuar faktin se ai u përplas me ambasadoren amerikane.

“Mesazhi publik i Ambasadores dhe përgjigja live e Presidentit të Republikës në një intervistë në një kanal publik shqiptar janë fakte të njohura botërisht në Shqipëri edhe jashtë vendit”, shkruhet në kërkesën e deputetëve të Kuvendit që kërkojnë shkarkimin e Metës. 

Pas depozitimit të kërkesës në Kuvend, presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që politika të përqendrohet në mbylljen e procesit zgjedhor, pasi asnjë nuk ka përfunduar. Edhe njëherë, Meta ka kërkuar që të vazhdojë rinumërimi i votave, duke shtuar se duhet hequr vëmendja nga ato që ai i quan “shashka”.

Kjo është hera e dytë që PS-ja përpiqet të shkarkojë Presidentin Ilir Meta, pasi nuk pranoi të dekretonte ministrin Gent Cakaj si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme, si dhe Sandër Lleshajn për postin e Ministrisë së Brendshme. Kulmi arriti kur Presidenti nuk pranoi të dekretonte 30 qershorin si datën e zgjedhjeve.

Por Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta u zbraps nga një vendim i Komisionit të Venecias që pretendonte se shkarkimi i presidenti nuk ishte i përligjur dhe se ai nuk kishte kryer shkelje të kushtetutës. Pas kësaj edhe socialistët pranuan se kreu i shtetit e kishte shkelur kushtetutën me  dekretet e tij, por se ato çonin domosdoshmërisht në shkarkimin e tij. Por theksuan ata duhen marrë masa për të evituar situata të tilla në të ardhmen.

Taulant Balla tani i është rikthyer këtij filmi duke pretenduar se Ilir Meta i përsëriti situata të tilla. Por problemi është a ka mandat ky parlament për të marrë një sfidë të tillë mbi vete? A mund të krijohet një precedent i tillë me deputetë që nuk kanë marrë më besimin e popullit?   

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook