Lidhu me ne

Kryesore

Parlamenti votoi pro shkarkimit të Metës/ Zheji: Presidenti s’është shkarkuar, e gjitha vendoset nga Gjykata Kushtetuese.

Artur Zheji: “Në daljet më të fundit të kryeministrit, është vënë re një  mplakje e parakohshme e tij” – Labëria News

Kuvendi i Shqipërisë votoi me 104 vota pro, 7 kundër dhe 3 abstenim për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Tanimë kjo çështje do të kalojë në Gjykatën Kushtetuese, e cila ka fjalën e fundit për shkarkimin e tij. Ky zhvillim u komentua në studion e emisionit “Pikat mbi i”, ku të ftuar ishin dy analistët, Mentor Nazarko dhe Artur Zheji.

Analisti Zheji, është i mendimit që shkarkimi i Presidentit ende nuk ka ndodhur, pasi ajo, do të vendoset nga Gjykata Kushtetuese.

Nga krahu tjetër, Nazarko e cilësoi këtë hap të Parlamentit shqiptar dhe opozitës së saj, si vendimin e vetëm ndoshta kur vota e tyre kishte peshë reale. Më pas, ai tha se opozita aktuale, nuk ka folur asnjëherë kur opozita jashtëparlamentare goditej me gaz dhe i ushtrohej dhunë.

Artur Zheji: Opozita e re votoi sipas bindjeve të veta për të shkarkuar presidentin dhe pa asnjë interes financiar
Mentor Nazarko: Sot vota e tyre ka vlejtur më shumë se sa herët e tjera. Këto janë 2 – 3 momente kur vota e tyre ka vlejtur politikisht. Vota është përkthyer nga presidenca.

Shpëtim Nazarko:
 Nëse kishim dyshime për reagime të zoti Meta pas shkarkimit. Ai do të jetë një reagim aktiv, vital dhe i domosdoshëm. Me votimin unanim kuptuam që s’kishte bindje politike, fjalimi i Spiropalit apo Hysenit. Ata e lidhën fatin në këtë parlament, atë të pensioneve, kontributeve, për fatin e tyre të keq, ndoqën qerren e këtij parlamenti. Nuk u ndje asnjëherë pesha parlamentare kur opozita u godit me gaz, dhunë dhe u detyrua të heshte me forcë.
(I referohet reagimit të parë publik të Presidencës, nëpërmjet zëdhënësit Tedi Blushi) Paralajmëroi qasje aktive, reagim aktiv. Paralajmëroi linjën mbrojtëse në Gjykatën Kushtetuese, ky është kuptimi në linjën e tij mbrojtëse. Natyrisht kjo linjë mbrojtëse duhet të jetë e përgatitur.

Artur Zheji: Gjykata kushtetuese zhvesh jo vetëm vendimin e Kuvendit, vendimi i Kuvendit sot nuk e zhvesh rolin e Presidentit. Nuk është vendim që e zhvesh nga targeri kushtetues. Presidenti tani është prapë president, ky vendim nuk e cënon personalitetin e tij institucional. Procedura është e qartë. Pra, Kuvendi e ka për detyrim ta çojë automatikisht në Gjykatë Kushtetuese. Kuvendi ka marrë një vendim që e çon për gjykim, Presidenti nuk është i shkarkuar. Fakti që kemi humor, ironi dhe cinizëm politik mendoj që gjërat do të shkojmë më mirë.

Me teper

Kritike52 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport1 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook